ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
FRANCHISE VERENLERE DANIŞMANLIK
 
Zincir güçtür
Perakende zinciri sahibi olmak güç ve itibar getirir. Marka tanındıkça daha çok müşteri gelir, volüm arttıkça tedarik ucuzlar, yayıldıkça yer bulmak kolaylaşır, büyüdükçe yönetim profesyonelleşir, firma kurumsallaşır. Markanın sahibi esnaflıktan işadamlığına terfi eder.
 
Zincir kurmak güç iştir
Binlerce perakendeci şube açarak, bayilik vererek zincirleşmek için çabalıyor, ama büyümeyi ancak küçük bir azınlık başarıyor. Franchise işinde başarının birinci şartı “iyi kazanmak”. Konsepti farklı, başarılı ve karlı olan iyi kazanır. Değirmenin suyu, üstün iş fikrinden gelir, sıradan işlerden franchise çıkmaz.
 
Güç kontrol gerektirir
Franchise işinde başarının ikinci şartı “dengeli paylaşmak”. Franchise denge sanatıdır. Hem franchise veren, hem franchise alan, hem tüketici birlikte kazanırsa zincir büyür, birinden biri kazanamazsa çöker. Gücünü kontrol edebilen marka sahibi dengeli paylaşır. Kendine yontanın zinciri kopar, dağılır. Ne diyordu lastik reklamı, "kontrolsüz güç, güç değildir".
 
Güç birlikten doğar
Franchise denge sanatıdır. Franchise zincirinde 6 güç, 4 paydaş vardır. Marka, yer, konsept, operasyon, fiyat ve ürün güçlü olmalı, franchise veren, alan, tedarikçi ve tüketici hak ettiği payı almalıdır. Güçleri ve çıkarları dengelemek deneyim ve bilgi ister. Çoğu girişimci ve danışman, işi oluşturan tek bir güçü tanır, kendi çıkarını ön planda tutar, dengeleri gözetmez. Reklamcı markayı parlatırsa, emlakçı iyi yer bulursa, mimar gözalıcı dekorasyon yaparsa, mutfakçı iyi ekipman seçerse, fast food yöneticisi operasyon ekibini sağlam kurarsa, işadamı fiyatı ucuz tutarsa, usta mükemmel ürün yaparsa işler kendiliğinden yürüyecek sanır. Sanarak marka olunmaz. Ancak 6 gücü birlikte kullanan, 4 paydaşın hakkını dengeli dağıtan zincir başarılı olur.  Tek uzmanlığa dayanarak zincir kuranlar batarken hem franchise alanlarını, hem tedarikçilerini batırıyor.
Ne demiş atalarımız, yarım imam dinden eder, yarım hekim candan eder. Franchise sistemi kurarken yarım uzmanlıklara güvenmeyin, kapsamlı deneyim sahibi tek kuruluş olan F&M den franchise danışmanlığı alın.
 
F&M ekibi
F&M kurucusu ve temsilcileri, franchise konusunda benzersiz bir deneyime sahiptir. Birçok sektörde franchise kurmuş, satmış, yönetmiş, işletmiş, eğitmiş, denetlemiş, yer bulmuş kişilerden oluşan temsilci ağı ile yurt genelinde franchise alanlara ve verenlere hizmet vermektedir. F&M temsilcilik sistemi, ülkemizde franchise alanında yıllar boyunca kazanılan deneyimin biriktiği potadır.
 
F&M ilkeleri
F&M danışmanlık disiplininde profesyonel ciddiyetle danışmanlık verir, amatör ruhla çalışır. Belli bir zaman planı içinde çalışır, iş bittiğinde bir daha danışmana gerek kalmaz. Her aşamada ihtiyaç duyulan her hizmeti ve desteği sunar. Sadece daha iyi, daha hızlı, daha ucuz yapacağı işleri üstlenir, diğerlerini marka sahibine bırakır. Butik çalışır, standart reçete uygulamaz, önce araştırır, sonra sistem kurar.
 
F&M hizmetleri
F&M 1996 yılından bu yana franchise verenlere birçok alanda destek veriyor. Sıfırdan sistem kuruyor, varolan perakende konseptini geliştiriyor, varolan bayi zincirini franchise sistemine dönüştürüyor, franchise satıyor, zincir satıyor, yer buluyor, eğitim veriyor, denetim yapıyor, danışmanlık yapıyor.
 
F&M farkı "& MORE"
Franchise danışmanlığı, benzeri olmayan, zor bir iş. Neyin gerektiğini, neyin istendiğini, neyin mümkün olduğunu anlamak gerekiyor. En büyük risk girişimcinin kendisidir, hayali gerçekten, hırsı istekten ayırt edebilmek gerekiyor. Franchise danışmanı dengeleri kuruyor, değişimi yönetiyor. Patrona koçluk yapıyor, yöneticileri eğitiyor, çalışanları koordine ediyor. Zinciri başarıya ulaştıracak dengeyi kuruyor. Kuruluş döneminde genelllikle birçok uzman ve danışman görev alır, Franchise danışmanı onları bilgilendiriyor, yönlendiriyor. Her uzman işini en iyi şekilde yapsa bile, başarılı bir zincir için uyumlu çalışma, para kazandıran konsept gerekiyor. Projeye sadece kendi açısından bakan uzmanlar işini iyi yapsa bile sonuç iyi olmaz, F&M aralarındaki uyumu ve hedefe yönelik çalışmalarını sağlıyor.
- Mimar proje yapıyor, F&M öngörülen yatırım bu işten kazanılır mı diye bakıyor
- Grafiker logo yapıyor, F&M logo tabelada, ambalajda nasıl durur, hangi müşteriyi çeker diye bakıyor
- Reklamcı imaj parlatıyor, F&M ürün, fiyat, müşteri, patron hangi imajı taşır diye bakıyor
- Avukat anlaşmada vereni koruyor, F&M doğru yatırımcı bu anlaşmayı imzalar mı diye bakıyor
- Aşçı menü yapıyor, F&M menüyü kim alır, kaç para öder diye bakıyor
- Emlakçı yer buluyor, F&M bu iş buraya sığar mı, bu kira bu işten çıkar mı diye bakıyor
- İnsan kaynakları eleman buluyor, F&M hangi işi kime yaptırmalı diye bakıyor
- Eğitimci ders veriyor, F&M eğitim alan gider mi diye bakıyor
- Tedarikçi ürününe fiyat veriyor, F&M neyi yapalım, neyi alalım diye bakıyor
 
Franchise oluşturma hizmetleri 
F&M franchise sistemini sıfırdan kurmak, var olanı geliştirmek, bayilik sistemini franchise zincirine dönüştürmek konusunda danışmanlık hizmetlerini özgün yöntemleri ile veriyor.
 
 
Baskül testi
Franchise vermeye ne kadar hazır olduğunuzu anlamak için F&M tarafından geliştirilen özgün ve ücretsiz testi uygulayın,  basküle çıkın, 12 soruyu yanıtlayın, puanlarınızı toplayın, franchise vermeye % kaç hazır olduğunuzu görün, F&M hizmetlerinden hangilerine ihtiyacınız olduğuna kendiniz karar verin.
 
Franchise tamircisi
Franchise sistemleri talep gördüğü için hızlı büyüyor, güç ve denge eksiğinden hızla çöküyor. F&M sorun yaşayan franchise zincirlerinin arızalarını tamir ediyor.
 
 
 

 

 
Danışmanlık nasıl alınır
Proje yönetimi deneyimi olmayan, danışmanlık deneyimi rutin hizmetlerle sınırlı bir girişimci, franchise sistemini kurmak bir yana, kurabilecek danışmanı seçmekte bile çok zorlanır. Franchise yapılanması kapsamlı bir dönüşüm projesidir. Kurumun sadece dağıtım kanalının değil, felsefesinin, imajının, ürününün, ekibinin, yönetiminin, hatta bazen patronunun bile değişmesi gerekebilir. Kimden, nasıl danışmanlık alınacağı önemlidir. Tanıdık tavsiyesiyle mali müşavir seçilebilir, benzer davalarda deneyimi olan avukat bulunabilir, rutin işlerde internette arayıp sitesinin etkileyici olmasına göre danışman seçilebilir. Ama proje yönetimi için danışman bulmak bu kadar kolay değildir. Doğru danışman bulunamazsa sonuç alınamaz. Yanlış ellerde büyüyen franchise zinciri balon gibi hızlı büyür, sonra patlar.
Franchise&More