ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI
 
Türkiye’de franchise sektörünün hacmini belirlemek için Franchise & More ve UFRAD tarafından yürütülen saha araştırması sonuca yaklaştı. Aynı mağaza markası altında çalışanlar bu kapsama alındı. Markalı bir ürünü kendi  tabelası altında satan bayiler zincir sayılmıyor. Aynı tabela markası altında çalışanlar sistemlerine franchise, bayilik, temsilcilik, model mağaza, show room ve daha birçok farklı isimler takabiliyorlar. Temelde franchise sistemini kullandıkları ve tabela birliği sağladıkları için bunların hepsi bu çalışmada franchise olarak alındı. Bazı zincirler ise sadece kendi şubelerini açıyor. Türkiye’de çoğu franchise zincir önce kendi şubelerini çoğaltan markalardan doğduğu için şube zincirleri de bu çalışmaya dahil edildi, şube zinciri olarak belirtildi. Sadece bankaların franchise verme ihtimali bulunmadığı için hariç tutuldular. 
Zincir olmak için bir sayı sınırı yok. Aynı tabela altında 2 mağazası olan da zincir sayılabilir. Burada Franchise & More temsilcilerinin piyasa bilgisi değerlendirmeye katıldı. İkinci şubesini açan çok sayıda esnaf olmasına karşın, franchise tekniklerini tamamen veya kısmen kullanan ve büyüme potansiyeli barındıranlar zincir olarak adlandırıldılar.
Türkiye’de zincir işletmelerin sayısı 1876. Bunların %24’ü yabancı, %74’ü Türk kökenli markalar. Zincirlere bağlı şube sayısı ise 50.000 civarında.
 
Franchise veya bayilik verenlerin sayısı 1471, zincirler içindeki oranı ise %78. Sadece kendi şubelerini açıp kendileri işleten zincirler %22 oranında. Yabancı bir zincirin masterfranchise veya subfranchise hakkını alıp işleten bağımsız girişimciler kendileri işletse dahi, bu istatistikte franchise sayıldılar. Yabancı markanın sahibi olan firma franchise vermeyip Türkiye’de kendisi şirket kurup, kendi şubesini açıp işletiyorsa şube sayıldılar.
 
Zincirlerin sektörlere dağılımı %24  yiyecek, %27 ürün, %16 hizmet, %33 giyim olarak belirlendi. Alt sektör gruplarına dağılımı ise aşağıdaki tabloda veriliyor. Market, yetişkin giyim ve aksesuar zincirlerinin sayısı 200 den fazla. Kafe, fast food ve restoran zincirlerinin sayıları ise 100’ü aşmış durumda. 
 
Alışveriş merkezlerinin hızlı yayılmasının da etkisiyle, Türkiye’de bir franchise markası patlaması yaşanıyor. Avrupa Franchise Federasyonu istatistiklerine göre Türkiye franchise zinciri sayısında Avrupa birincisi. Türkiye’yi 1375 markayla Fransa, 960 markayla Almanya izliyor. UFRAD olarak franchise veren zincirlerin ülkemiz ekonomisine kalıcı fayda sağlaması için franchise sistemlerini tam kurmalarını ve doğru işletmelerini gerekli görüyoruz, eğitimlerimizle destekliyoruz, sistem değerlendirmeyle denetliyoruz. Türkiye’deki özgür girişimci ruhun batılı çalışma sistemiyle bütünleşmesini sağlayacak olan tek yöntemin franchise olduğunu biliyoruz. Franchise aynı zamanda Türk markalarının dışa açılmasının yoludur. İç piyasada sistemini kurup güçlenen markalar, güçlerini yabancı girişimcilerle birleştirip, dış pazarlara çok daha kolay girecekler.

 
İLGİLİ KURULUŞLAR
 
ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ
Alışveriş merkezleri hakkındaki güncel bilgileri sitemizden alabilirsiniz    LİSTE  BİLGİ
 
FRANCHISE ARAMA
 
İŞ FİKRİ ARAMA
Türkiye’de 1985 yılından bu yana franchise veren firmalar faaliyettedirler.
Franchise&More