ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
FRANCHISE TAMİRCİSİ
 
Denge sanatı
Franchise denge sanatıdır. Franchise veren, franchise alan, tedarikçiler ve tüketiciler belli bir denge içinde, katma değer üretir ve paylaşırlar. Zincirin kalıcı başarısı için, paylaşımın tarafların katkılarına uygun olması ve işi sürdürmeyi istemeleri şarttır. Dengeyi genelde franchise veren bozar, kendi çıkarını diğerlerinden önde tutar, iyi gidebilecek işi bozar. BİLGİ
 
Franchise zincirin 6 bileşeni vardır, ancak hepsinde iyiyse başarılı olur.
1) marka iyi tanınmalı, 2) iyi yer bulabilmeli, 3) dekoru, ekipmanı, ürün karması, üretim yöntemiyle göz alıcı konsept oluşturmalı, 4) operasyon prosedürler, eğitim ve denetimiyle akıcı ve verimli olmalı, 5) fiyat müşteri çekecek şekilde uygun tutulmalı, 6) ürün müşterileri kendine bağlayacak kadar iyi olmalı.
Bu bileşenlerin bir tekinde iyi olan perakendeci para kazanır, ikisinde iyi olan zengin olur, üçünde iyi olan meşhur olur. Ama başarılı bir franchise zincirinin tüümnde iyi olması gerekir. O nedenle iyi perakendeci iyi franchise veren olamayabilir. BİLGİ
 
Buzdağının altı
Ülkemizde yaklaşık 30 yıldır franchise uygulanıyor, F&M olarak bunun 20 yılını bizzat yaşadık. Yüzlerce markayı tanıdık, onlarcasıyla çalıştık. Türkiye'de birçok marka franchise ile büyüdü, birçok girişimci bu sayede para kazandı. Övgü alan, çok konuşulan, çok kazandıran başarılı zincirler saysak 100 tane çıkmaz, buna karşın 1000 den fazla franchise veren var. Alttakiler Mehter takımı gibi iki ileri bir geri temposuyla büyüyor, pek kimseye para kazandıramıyor. Zarar eden bile devredebilmek için markayı kötülemiyor. Basın batanları yazmıyor.
 
Buzdağı gibi, suyun üzerinde parlak bir dağ var ama, suyun altında daha fazlası batmış vaziyette. Her batan girişimcinin sermayesiyle birlikte umutları ve yaşam kalitesi de gidiyor.
 
Gelişmiş ülkelerde böyle olmuyor, biraz rekabetin, biraz devletin baskısıyla dengeler korunuyor, herkes kazanıyor. Türkiye'de rekabet az, denetim yok. Sonuçta franchise kaybediyor, güven kayboluyor.
 
F&M olarak franchise sektörüne her alanda hizmet veriyoruz. Erişemediklerimiz de bilgiye ulaşabilsin diye sitemizi kitap gibi bilgiyle dolduruyoruz. En geniş referanslara sahibiz, onlarca zincire, yüzlerce franchise alana danışmanlık verdik. Çoğunluk hiç deneyimi olmamasına karşın danışmanlık almadan zincirleşiyor. Franchise alanların da araştırmadan karar vermeleri temelsiz zincirleşmeyi körüklüyor. Devretmek için F&M'ye gelenlerden, zincirlerin eksiklerini görüyoruz. Batmaz sanılan markalar, dengeleri gözetmez, bileşenleri tamamlamazsa, bir darbe aldığında buzdağının altındakilere katılıyor.
 
Zayıf halka
Her zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür, biri koparsa kalanlar işe yaramaz. Franchise zincirler için de aynısı geçerlidir. Tüketici bir işletmeden memnun kalmazsa zinciri kötüler. Tedarikçi bir işletmeden parasını alamazsa zincire sevkiyatı durdurur. Franchise alan adayı bir işletmenin battığını görürse almaktan vazgeçer.
 
Zincirler büyüme aşamasında iki nedenden ötürü dağılıyor.
1- Zayıf yönetim Kurucusu tek bir alanda yetkindir, perakendede başarılı olur. Başarıyı görenler talep edince altyapı kurmadan franchise verir. İyi teknisyendir ama yöneticilikte zayıf kalır. Zincir büyüyünce işleri en iyi yapacak profesyonellere devredemez, kurumsallaşamaz. Markayı yönetemez, büyütemez, yanlış seçimler yapar, rakipleri karşısında zayıf düşer.
2- Yüksek fiyat Kurucusu para hırsına gem vuramaz, talep gördüğü için giriş bedeli, inşaat bedeli, reklam bedeli, ürün bedeli diyerek hak ettiğinden fazla para ister. İşi bilmeyen girişimciler başta bu yanlış paylaşıma razı olurlar. Zaman içinde para kazanamayınca ya kapatır veya tabela değiştirirler.
 
Bu nedenlerden ötürü işi bilmeyenler özellikle başlangıçta beceriksiz heveslilere franchise verir, başarısız işletmeler çoğalır. Zinciri yönetmek, tedarik sağlamak, tahsilat yapmak zorlaşır. Rekabet zayıfsa zincir büyüyemez, bata çıka yürür. Rekabet yoğunsa bayiler kaçar, zincir batar. Pazar dolmuşsa yeni oyuncular yerlerinin hatırına zinciri satın alır. Her durumda markanın sahibi bu işten kar edemez, en iyi ihtimalle masrafını çıkarır.
 
Zincir kopmadan
Bozulan zincirin sahibi, ister zinciri satsın, ister ortak alsın, ister düzeltip devam etsin, zincirini çalışır hale getirmek zorundadır, kopuk zincir para etmez. F&M sorun yaşayan zincirlere özel bir hizmet sunuyor. Zinciri kurarken danışmanlığı gereksiz veya pahalı bulup almayanlar, zincir koptuğu zaman tamire getirebiliyor. Marka sahibinin ödediği bedel, zararları da hesaba katınca danışmanlığa göre daha ağır oluyor ama, zincirini batmaktan kurtarıyor. Yeter ki iş işten geçmeden müdahale edilebilsin.
 
Zincirin kopmak üzere olduğunu gösteren emarelerin başlıcaları şunlar. Franchise alanlar kar edememekten şikayet eder. İşletmelerin cirosu rakiplerin çok altında kalır. AVM ler mağaza kiraya vermek istemez. Nitelikli profesyoneller şirkette uzun süre çalışmaz. İşletmelerin performansı rakamsal olarak denetlenip raporlanamaz. Müşteri şikayetleri sürekli aynı konularda gelir ve çözüm bulunamaz. Bunları yaşıyorsanız zinciriniz kopmadan tamirciye gelmelisiniz.
 
Danışmanlık nasıl alınır
Hiç danışmanlık almamış bir yöneticinin doğru danışmanı bulması ve seçmesi kolay değildir. Franchise yapılanması kapsamlı bir dönüşüm projesidir. Kimden, nasıl danışmanlık alınacağı önemlidir. Tanıdık tavsiyesiyle mali müşavir seçmek, avukat bulmak gibi kolay yoldan halledilemez. Doğru danışman bulunamazsa sonuç alınamaz.
  
Franchise tamircisi
Bozulan zincir dört adımda tamir edilir. Oto tamircilerinin deyimlerini kullanırsak, aşamalar şunlar.
1- Diagnoz Check-Up ile mevcut durum, A2 ile strateji ve hedefler belirlenir
2- Motor K2-K3 paketi ile franchise altyapısı tamamlanır, eğitim ve denetim başlatılır
3- Karoser Franchise alanlar ve mağazalar değerlendirilir, kapanması, taşınması, devretmesi gerekenler belirlenir
4- Test Franchise yönetim ekibi kurulur, tedarikçiler belirlenir, sürdürülebilir büyüme başlatılır
 
Franchise kuruluşu bir yıla yakın zaman alırken, franchise tamiri en çok 6 ayda tamamlanır. Hedefler ve hizmetlerin kapsamı marka sahibi ile birlikte belirlenir. İş hızlandırılır, sektörde deneyimli temsilciler görevlendirilir. Zararın neresinden dönülse kardır. Franchise zincirinizde sorun varsa F&M yi arayın. İş işten geçmeden tamir edelim. Aşağıdaki linkten hizmet paketlerimizin sürelerini ve takribi fiyatlarını indirebilirsiniz.
F&M Merkez 0216-580 8828
Franchise&More