ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
21 Aralık 2006

ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)
ÜRÜN DEĞER SKALASI

Bu haftaki ürünümüz çocuk yuvası. Yuva sözün gelişi, artık adına yuva diyen kalmadı. Çocuk evi, çocuk klübü, ana okulu, oyun evi, kids academy, vb. Hayal gücünün yettiği, müşteri çekmesi beklenen her isim kullanılıyor. Aslında resmen belirlenmiş tanımlamaları var: Sağlık Bakanlığının denetimindekiler bebeklere “kreş”, çocuklara “gündüz bakım evi” olarak adlandırılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen eğitim standartlarına uyanlar “ana okulu”. Saatlik bakım hizmeti verenlerinse özel bir izin alması gerekmiyor.

Geçen yıl okul öncesindeki bir yıl devletçe zorunlu eğitim kapsamına alındı. Yuva sektörü ise genelde 3 yaşındakilerle başlıyor. Bakım gerektiren altı bağlı bebeklerle uğraşmak isteyen azınlıkta. Çoğu yuva sorunsuz çocuklardan para kazanmayı seçiyor.

Devletin ilköğretim okullarına eklenen okul öncesi sınıfı için aylık 100 YTL civarında bir ücret alınıyor. Kurumların çocuklu kadın çalışanları için oluşturduğu kreş ve yuvalar da ya ücretsiz, veya yine aylık 100 YTL civarındaki masrafı maaşa mahsup ediliyor. Dolayısıyla müşterinin parasıyla eşdeğerinin ederi bu civarda.

Özel sektörün işlettiği okul öncesi eğitim kurumları ise genelde aylık ücret alıyor. Yarım veya tam gün eğitim veriyorlar. Sağlık Bakanlığına bağlı çalışanlar “bakımevi” statüsündekiler de eğitim verdiğini söylüyorlar. Son yıllarda oyun evi olarak adlandırılan, çocukların saatlik geldiği yerler açıldı. Yeni yeni, saatlik gidilen ama yoğun eğitim veren yerler de açılıyor.

Yuvaların bedeli aylık ödeniyor. Genelde bir eğitim döneminde 9-10 ay kadar sürüyor. Ailenin tatil programına göre ara veriliyor veya yazın daha az sayıda çocukla oyun ağırlıklı sürüyor. Aylık bedel, en ucuzlarda 400 liradan başlıyor. En pahalısı 1500 lirayı buluyor. Bale, at binme, yüzme gibi “ekstra”lara ayrı bedel alan da var, her şey dahil beş yıldız yapanlar da var. Saatlik yerlerin ücretleri ziyaret başına ama, çoğunlukla abonelik usulü uygulanarak müşteri sürekliliği sağlanıyor.

Aylık ücreti 400 ile 1500 lira arasında değişen hizmetin fiyatı farklı kriterlerle belirleniyor.
• Devlet vatandaşa karşı yükümlülük olarak gördüğü ve zorunlu tuttuğu için asgari bir ücret alıyor.
• İşverenler kadın çalışanları işe gelebilsin diye para almıyor veya maliyetini alıyor.
• Sıradan yuvalar rekabet ortamında fiyat kırıyor, kar etmesi için belli sayının üzerinde öğrenci kaydı alabilmesi şart.
• İsim yapmış yuvalar müşterinin ödeyebileceği üst sınırı zorluyor. Bunu hak etmek için yabancı marka, az görülen eğitim teknikleri, yurtdışı kurumlarla işbirliği, farklı yapıda bina, geniş bahçe gibi yöntemler kullanılıyor.

Peki müşteri gözüyle hizmetin değeri nedir, neye kaç para öder dersiniz?

YARAR

Kullanım 100 – 300 YTL
“Eğitim şart” diyorlar, “7 çok geç” diyorlar, doğrudur. Profesyonel bir öğretmen tarafından işin tekniğine göre verilecek eğitimin bir değeri var. Bu değeri nasıl ölçebiliriz? Devletin verdiği eğitimi esas alırsak, bedava veya azami 100 lira. Mahalle halkı kendi arasında çocukları bir evde toplar ve masrafı paylaşırsa, zaten 12 çocuğa kadar kimseden izin almasına gerek yok. Kullanılan odanın kirası, öğretmenin maaşı üst üste konsa aylık ancak 2000 YTL yi bulur. on çocukluk grup oluşturulsa çocuk başına 200 YTL düşer. Özel ortamda uygun ekipmanla profesyonel eğitici tarafından verilenin değeri de varsın 300 YTL olsun.

Kazanç 0 -? YTL
Çocuğu yuvaya göndermek para kazandırmıyor, kazandırması da pek mümkün değil. Tabi meşhur biriyseniz durum değişir. Gönderdiğiniz yuva adınızı reklam amaçlı kullanacaksa bedava hizmet almakla yetinmeyin, üste para isteyin

Tasarruf 20-50 YTL
Çocuğun yuvada yediği yemek evde yenmediği için bir öğünden tasarruf sağlanır. 20 günlük yemeğin evdeki maliyeti hesaplanmalıdır.

TATMİN

Prestij 50-150 YTL
Çevresinde iyi etki bırakmak zorunda olanların, “çocuğu nereye verdin ?” sorusuna verecek yanıtı olmalı. Etrafa karşı ayıp olmasın diye yediğinin, giydiğinin, ter attığı yerin markalı olmasında ısrarcı olanlar doğal olarak yuvanın da en iyisini seçmek zorundalar. Bunun için ödenecek miktar adamına göre değişiyor. Yoksul mahallede yuvaya gönderiyor olmak yeterlidir de, zengin sitede okulun adı bile İngilizce olmazsa yetmeyebilir.

Konfor 100 YTL
Yuvanın çocuğu evden alması, eve bırakması, anne alışverişte veya işte oyalanırsa geç saate kadar tutuyorsa bu çok önemli bir konfordur. Sanırım anneler bu hizmeti veren bir yerin 100 liraya kadar fazla fiyatını kabul ederler. Biz parayı ödeyen açısından değerine baktığımız için çocuğa yaşattığı konforu bir yana bırakıyoruz.

Mutluluk 100-200 YTL
Çocuğumuzun zamanında ve iyi eğitim aldığını bilmek, onun geleceğe hazırlandığını görmek, sosyal ortama uyum sağladığını izlemek her anne baba için büyük mutluluk. Evde bakabilecek zamanı ve imkanı olanlar da yuvaya veriyorsa sağladığı yararın yanı sıra anne babaya hissettirdiği bu mutluluğun da payı var. Özellikle satış argümanı olarak kullanılması gerekir.

BEKLENTİ

Güvence 50-150 YTL
Çocuğun sağlıklı ve güvenli bir ortamda bulunduğunu bilmek başlı başına bir değerdir, Bunu bilen yuvalar kapıda bekçi bulunduruyor. Yemekleri adı duyulmuş yerden getiriyor. Her an sınıfta bir öğretmen bulunduruyor. Gezilerde disiplin sağlıyor. Bahçe duvarlarını çeviriyor. İçeri girerken ayaklara galoş giydiriyor. Bu güvenin anneler gözündeki değeri

Fırsat 0-100 YTL
Çocuğu yuvaya “belli çevreden arkadaş edinsin” diye veren var mıdır bilmiyorum, ama neden olmasın? Sonuçta annelerin de, çocukların da tanıştığı, kaynaştığı bir ortam sağlıyor.

Umut 100-300 YTL
Yuvaya çocuk vermenin en önemli nedeni umut. Zaten genel olarak eğitimden beklenen genelde bu değil mi? Çocuğun gelecekte daha iyi eğitim kurumlarına girmeye hak kazanması için uğraşılıyor, devam edebileceği okulun yuvasına veriliyor. Okul sınavla, yuva parayla veya kurayla olduğu için bazılarının kapsında izdiham yaşanıyor. Fiyatlar buna dayanarak yüksek tutulabiliyor. Japonya’da durum daha vahimmiş, seneler önce çocuğu belli bir yuvaya giremedi diye harakiri yapan bir annenin haberini gazetede okumuştum. Ailenin eğitimden bir beklentisi yoksa, yuvaya vermek yerine evde tutuyor, çocuk sokakta oynayarak büyüyor. Beklentisi yüksekse “iyi” yuvaya ödenen para da artıyor.

Yukarıdaki örnekten hareketle sizin yuvanız olsa nasıl fiyatlandırırdınız? Koyduğunuz fiyatı müşteri gözünde hak etmek için hangi özelliklerinizi öne çıkarır, kendinizi nasıl anlatırdınız? Ucuz, standart ve markalı üç kategori için ürün değer skalasının dağılımını aşağıdaki tabloda ben tahmini değerlerle girdim. Müşterinin hangi özellik için ne bedel ödemeye hazır olduğunu siz kendi yuvanız için değerlendirin. Eğer objektif değerlendirmeyi başarırsanız, fiyatınızın bileşenlerini de çıkarırsınız. Hak ettiğiniz halde henüz müşteriden istemediğiniz bir bedel du bulabilirsiniz, müşterinizin neden fiyatınızı yüksek bulduğunu da anlayabilirsiniz. Bileşenler toplanınca çıkan rakamdan ucuz-standart-markalı kategorilerinden hangisinde yer alacağınızı da net bir şekilde görmüş olacaksınız.


Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More