ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
01 Aralık 2011

2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)
Tüketici davranışı tüm dünyada benzerlik gösterir. Ürün veya hizmet alırken aradığı özelliği biliyorsa kendine güvenir, örneğin domates alacaksa pazara gider, gözüyle rengini, eliyle dokusunu anlar, pazarlığını yapar, alır. Neye dikkat etmesi gerektiğini bilmiyorsa, deneyime dayanır veya vaade inanır. Bunda esasen kişilik özellikleri etkin oluyor. Tutucular denenmişten şaşmaz, taşınsa bile kasabını değiştirmez, tanıdıklarından tavsiye almadan tatile gitmez. Yenilikçiler vaatlere inanır, tezgahtarın lafına, reklamın etkinliğine, markanın gücüne kapılır, alır. Eskiden insanlar az gezer, az tüketirdi, pazarcı esnafı, esnaf lokantası herkese yeterdi, markalaşma lokal olurdu. Şimdi çok geziyor, çok tüketiyorlar, bildikleri yetmiyor, denedikleri zincir mağazaların şubelerini ve güvendikleri markaların ürünlerini tercih ediyorlar, global markalar oluşuyor.

Bu nedenle ekonomi geliştikçe zincirler daha çok rağbet görüyor. Zincirleşmenin iki yolu var, ya kendi şubelerinizi açarsınız, veya franchise verirsiniz. Hangi sektörde hangi yolun seçileceğini aslında marka sahipleri değil, çevre koşulları belirliyor. Mağaza yönetimi kolaysa, tüketici öncelikle fiyata bakıyorsa, şube zincirleri büyüyor, hipermarketlerde, süpermarketlerde, elektronik mağazalarında olduğu gibi. Mağaza yönetimi zor ve kişisel beceri gerektiriyorsa franchise zincirleri büyüyor, fast food, restoran, emlak sektörlerinde gördüğümüz gibi. Bazı sektörlerde değişim yaşanabiliyor, örneğin kafeler önceleri franchise ediliyordu, şimdi büyük zincirler kendi şubelerini açıyorlar. Konfeksiyoncular franchise bayilerle büyüdü, şimdi mağazaları geri alıp kendileri işletiyorlar.

Franchise sektörünün gelişmesini bu çerçeveden bakıp değerlendirmekte yarar var. Franchise alacaklar için başka, zincir kuracaklar için başka sektörler cazip kazançlar vaat ediyor. Franchise almak için “hangi marka iyidir” diye sormak yerine, “hangi sektörde franchise alma fırsatı var” diye sormak gerekiyor. Franchise alacaksanız, marka sahiplerinin franchise alan işletmecilere ihtiyacı olan sektörleri seçmelisiniz, aksi takdirde bir süre sonra düşük fiyat ve düşük karla çalışan şube zincirleri karşısında dayanamazsınız.

Giyim
Yan yana AVM ler açıldıkça, belli giyim markaları çok yayıldı, mağaza başına yapılan iş düştü. Eskiden herkes kazanırdı, artık işi bilen kazanıyor. Buna karşın tabelanın gücü görüldü, bayiler artık markanın şemsiyesi altında çalışmak istiyorlar, güçlü markalar ise bayilik vermeyip kendi şubelerini açıyorlar. Giyim sektöründeki girişimciler için cazip dönem geride kalmış gibi görünüyor. Ancak yarış sürüyor, yeni çıkan, tasarımı ve üretimi güçlü, fiyat yapısı rekabetçi olan markaları yakalayan kazanıyor.

Hediyelik
Gelir düzeyi yükseldikçe, kişisel ve hediyelik ürünlere yapılan harcama artar. Kişisel aksesuar, hediyelik eşya, tasarım ürünü dekoratif ürünler, duvar süsleri, bijuteri, yarı kıymetli taşlar, gümüş takılar, büyüklere oyuncaklar vb. konseptleri bu kapsamda değerlendiriyorum. Bun Design, Bigg Shop bayilik verirken Tchibo şube açıyor. So Chic, Sette çok yayıldı, henüz her yerde aynı talebin olmadığını gördüler. Dekorjinal kesme duvar süsleri ve aynalarla tanındı. Bijuteri zincirlerinin sayısı hızla artıyor.

Turizm eğlence
Dinlenmek ve eğlenmek için ayrılan zaman ve para hızla artıyor. Geçmişte izinde köyüne giden Türk toplumu, artık tatile tatil köyüne gidiyor. AVM lerde açılan çocuk oyun alanları binlerce m2 kaplıyor. Çocuklara kum boyatan, çikolata yaptıran vb. standlar güzel iş yapıyor. Her AVM de sinemalar, bowling salonları, carting pistleri açılıyor, 5 boyutlu sinemalar yayılıyor. Eğlenceli ve rahat sosyal ortam arayışı sonucu zengin menülü kafe-bistrolar, meşrubat ve bira içilip salon oyunları oynanan mekanlar çoğaldı. AVM ler kar pisti, akvaryum gibi eğlence temalarını öne çıkarıyor. Bu işlerin tamamını, rüzgarı arkadan alan eğlence sektörü olarak görüyorum. Bu alanda başarılı markaların çoğu kendi şubelerini açıyor, azı franchise veriyor. Eğlence konusunda iyi yeri ve iyi markayı bulan, fiyatına bakmasın alsın.

Fast food
Franchise için lokomotifi olan fast food sektöründe, futboldaki gibi bir ayrım yerleşti. Süper ligin oyuncuları dünya devleri ve günde 4-5 bin liranın üzerinde ciro yapan az sayıda yerli marka. Bunların yatırımı milyonu buluyor, bir alan bir daha alıyor, bazısını markanın sahibi kendi açıyor, fabrika gibi kar ediyorlar. Birinci lig oyuncuları günde 2-3 bin lira ciro yapan tanınmış markalar. Bunlar yatırımcısını memnun ediyor ama bazı nedenlerle bir türlü süper lige yükselemiyorlar. İkinci lig oyuncuları günde 1-2 bin lira ciro yapan, büyüme yolundaki yerli konseptler. Bunların işletmecilerinin işi bilmesi ve başında durması şart. Cirosu bin liranın altında kalan amatör küme oyuncularının zincirleşseler bile marka olduklarını söylemek zor.

Kafe
Türkiye’de sosyalleşmenin yeni bir ortamı var. Gençler, yaşlılar, çiftler, hanımlar, arkadaş grupları, iş insanları artık kafelerde buluşuyor. Marka olarak algılanmayı başaran, buluşma noktası oluyor. Bu algıyı oluşturamayanlarsa aynı dekoru yapsa, aynı ürünü satsa bile boş kalıyor. Marka sahibi insanların ne istediğini anlamamışsa, kahve vermenin yettiğini sanıyorsa, müşterisini kaybediyor, yerini devrediyor. Bu sektör dolu gibi görünse de, işletmeyi bilenlere her zaman yer var. Hızlı yayılma yanıltmasın, kafe işinde yüksek kar marjı vardır ama, işletme giderleri de yüksektir, iş yapamazsa adamı götürür. Yer ve marka iyiyse kaçırmayıp girmeyi öneriyorum.

Eğitim
Türkiye gibi genç nüfusu olan bir ülkede, eğitim sektöründe iş bitmez. Üniversiteye hazırlık bitse, birebir ders sürer. İngilizce, bilgisayar, meslek edinme, kişisel gelişim, yönetim, KPSS, TOEFL, yurt dışı eğitim, koçluk vb. yüzlerce farklı eğitim veren kuruluş ve marka var, hepsinin de müşterisi var. Geçmişte sadece zorunlu eğitime para harcanırken, şimdi kendini geliştirmeye para harcanıyor. Kurumsal çalışan, güven veren, işini iyi yapan eğitim kurumları para kazanıyor. Bu işi yapmak için eğitimci olmak gerekmiyor, tersine pazarlamada iyi olmak gerekiyor. Piyasada franchise fırsatları kadar tuzakları da var, önerim işe girmeden önce çok iyi araştırma yapmak olacak.

Emlak
Emlak aracılığı her zaman en kazançlı işlerden biri oldu. Ama aynı zamanda oldukça da zor bir iş. Çok ve disiplinli çalışmak gerekiyor. Çoğu kişinin sandığı gibi, iki yer gösterip dünyanın parası kazanılmıyor. O nedenle sektöre çok kişi giriyor ama, az kişi başarılı ve kalıcı oluyor. Ama görünen bir gerçek var, markalı ve disiplinli çalışanlar, mal sahipleri ve yer arayanlar tarafından tercih ediliyorlar. Bu nedenle yabancı zincirlerin yanı sıra yerli zincirlerin sayısı da, şubesi de hızla artıyor. Becerebilen için kesinlikle denenmesi gereken karlı bir iş.


Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More