ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
01 Eylül 2012

EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)
Franchise sistemi bazı sektörlerde hemen tutar ve yayılır, bazı sektörlerde zorlanır, tek tük denenir, az sayıda zincir çıkar, onlar da bir türlü büyüyemez. Nedeni bazen uzmanlıktır, yılların deneyimine sahip müstakil işletmelerle rekabet edilemez; bazen fiyattır, düşük fiyat ve kar politikası güden şube zincirleriyle başa çıkılamaz. Franchise zincirlerin hızlı yayıldığı sektörlerde ise tersine bir durum söz konusudur. Zincirler her yerde yüzlerce, binlerce açar, dünün sıradan işletmeleri birkaç yere açar, marka olarak algılanır, girişimciler markasız başlamaya korkarlar.

Her durumda kimin galip geleceğini tüketici belirler. Bir sektörde tüketici kişisel ilişki ve uzmanlık arıyorsa müstakil işletmeler, markalı işletme arıyorsa franchise zincirler, ucuz fiyat arıyorsa şube zincirleri piyasaya hakim olur. Örneğin gurme restoran işinde müstakil girişimci, fast food işinde franchise marka, gıda marketi işinde şube zinciri avantajlıdır.

Franchise zincirlerinin yaklaşık dörtte birinin fast food, kafe ve restoranlardan çıkması bundandır. Tüketici;
a) Ürünün maliyet bedeline karnını doyurduğu evinin mutfağını, çalıştığı kurumun yemekhanesini sorgulamadan kabulleniyor, marka, belge aramıyor.
b) Makul bedel ödeyerek karnını doyuracağı büfe, lokanta gibi yerlerde ağzının tadını veya midesini bozmaktan endişe ediyor. Tanıdığı esnaf lokantasına, büfeye çekinmeden gidiyor. Tanımadığı yerde zincir markayı tercih ediyor. Eğlenmek, sosyalleşmek için yer seçerken hayal kırıklığı yaşamak istemiyor, ya tanıdığı veya markalı bir kafeye gidiyor.
c) Yüksek bedel ödemeye hazır olduğu prestijli bir mekan, iyi hizmet alacağı bir restoran aradığında tanınmış, işi bilen biri tarafından işletilen, müstakil bir yeri seçiyor.

Eğitim sektöründe de franchise markaların avantajı var. Malum, herkesin en kıymetli şeyi çocuğu, çocuğun geleceğini belirleyen ise eğitimi. Eğitim hizmetinin neye yaradığı alınırken değil, ancak yıllar süren eğitim bittikten sonra anlaşılıyor. Yani “malı görüp” parayı ödemek söz konusu değil, “referanslara bakıp” karar vermek gerekiyor. Beğenmeyince “iade etmek” mümkün değil, yanlış tercihin telafisi, eğitimin tekrarı yok.

Seçim önem kazanınca marka öne çıkıyor. Tüketici davranışı eğitim kurumunun seçiminde de, yemek yenilen yerin seçimindeki gibi işliyor.
a) Bedel ödemeyecekse, mahallesindeki devlet okulunun, kazandığı devlet üniversitesinin, ucuz vakıf yurdunun, Kosgeb’in veya İsmek’in meslek kursunun standardını yeterli buluyor.
b) Makul bedelle eğitim alacağı lisan kursu, hazırlık kursu, meslek kursu vb. için ya referansları güçlü müstakil bir kurumu seçiyor, veya zincir markanın güvencesini arıyor.
c) Yüksek bedel ödeyeceği kolej veya üniversitenin diplomasının yarar ve prestij sağlamasını istiyor. Bunu da başarısı kanıtlanmış, tanınmış müstakil kurumlarda buluyor.

Eğitimin tipik bir özelliği de, düşük verimle çalışması, herkesin öğrenebilmesi için eğitimin hızının sınıfın alt seviyesine göre ayarlanması. Katılımcıların belli bir oranını eleyen programlarda kalite yüksek oluyor ama, paralı eğitimde elemek kolay değil, kalite düşük kalıyor. Yaygın eğitimde klasik yöntemlerin dışına çıkılmıyor. Verim artışı sağlayan yenilikçi yöntemler yaygın eğitimde değil, tamamlayıcı eğitimde kendine yer buluyor.

Bu nedenlerle eğitimde (b) tanımına giren tamamlayıcı eğitim alanlarında franchise zincirlerin şansı fazla. (a) tanımına giren parasız eğitimle rekabet eden ister franchise olsun, ister ağzıyla kuş tutsun, şansı yok. (c) tanımına giren pahalı ve prestijli eğitim kurumlarıyla rekabet edenin de işi zor.

Lisan kursları her kesimden talep görüyor ve her yerde açılıyor. Standart lisan kursunun yanı sıra çocuklara özel kurs, gramersiz hızlı kurs, mesleki lisan kursu, seviye tespit sınavı, yabancılara Türkçe kursu gibi alt alanları da var. Kullanılan eğitim tekniğine ve eğitimcilerin niteliğine bağlı olarak başarı oranı yükseliyor. Büyüyen daha çok müşteri buluyor, daha çok kazanıyor, daha iyi eğitim veriyor. Zincirlerin avantajı yüksek, müstakiller kaybolurken franchise işletmeler yaygınlaşıyor.

Sınava hazırlık kursları, zincirleşmenin avantaj sağladığı diğer bir alan. Her yerde müşterisi var. Zincirlerin soru bankası daha geniş, eğitimcinin eğitimi daha iyi veriliyor, daha çok müşteri buluyorlar. Eğitiminde hiç fark olmasa bile, referansları farklı oluyor. 1000 öğrencisi olan bir kurum ilk 100’e bir kişi soksa başarı sayılıyor, 100.000 öğrencisi olan bir zincir ilk 100’e çok sayıda öğrenci sokuyor, başarılı olarak algılanıyor, daha çok müşteri buluyor. Zincirler bu şekilde hızla yayılıyor, yüzlerce şube açıyor. Bazı şehirlerde uzman öğretmenler tarafından işletilen başarılı hazırlık kursları zincirlerle rekabet edebiliyor ama, işin nereye gittiği belli, zincirler kazanacak. Tabi hükümetin sınavsız üniversite gibi bir ideali var ama, arz talep dengesizliği karşısında bunun nasıl olacağı belirsiz, hazırlık kurslarına hep ihtiyaç duyulacak gibi.

Mesleki eğitim ve kişisel gelişim kursları da makul bedelle kısa eğitim verilen ve dünyada franchise zincirlerin avantajlı olduğu bir alan. Ancak devletin ve belediyelerin ücretsiz verdiği kurslar rekabeti zorlaştırıyor. Özel üniversitelerin yaşam boyu gelişim adı altında verdikleri kurslar da pazardan giderek artan miktarda pay alıyor. Onların girmediği alanlarda potansiyel hala var. Deulcom’un turizm işletmeciliği kursları, Microsoft onaylı kurslar başarılı örnekler.

Okul öncesi eğitimi ve çocuk gelişimi de dünyada zincirlerin güçlü olduğu bir alan. Yurt dışından gelen Gymboree, My Gym, Fastrackids, Early Steps gibi franchise zincirler belki kültür farkından ötürü ülkemizde yavaş gelişti. Ana okulunda az sayıda zincir çıktı, ağırlığı işletmeye değil pazarlamaya verdiler. Abaküs esaslı aritmetik becerisi geliştiren kurslar hızlı yayıldı. Ülkemiz koşullarında başarı getiren yöntemler bulundukça zincirler çoğalacak.

Franchise almayı düşünen girişimciler yukarıda verdiğim (a), (b), (c) ayrımını dikkate almalı. Gireceği sektörde tüketicinin hangi ihtiyacı için, ne sıklıkta franchise markaları tercih ettiğini, franchise zincirlerin müstakil işletmeler ve şube zincirleri karşısındaki şansını tartmalı. Markaya, işletmeye, ciroya, kara bakan yanılabilir, bugün iyi olan yarın olumsuz gelişebilir. Gelecekteki rekabet ortamını tahmin etmek için rüzgarın nereden estiğine bakılmalı. Sektör rüzgarı arkadan alıyorsa herkes birden gelişir, karşıdan alıyorsa herkes birden zorlanır. Müstakil işletmelerin avantajlı olduğu sektörlerde franchise zincirler büyüdükçe yönetilmesi zorlaşır, kalite düşer, müşteri kaçar. Şube zincirlerinin avantajlı olduğu sektörde franchise işletmeler pahalı kalır, müşteri kaçar.Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More