ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
01 Ağustos 2010

FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)
1- Şirket olarak franchising’e yönelik faaliyetleriniz hakkında kısa bir bilgi verir misiniz?

Franchise & More, İstanbul merkezli, 1996 yılından bu yana birçok ildeki temsilcileri eliyle franchise sisteminin gelişmesine önemli hizmetler veren Türkiye’nin lider danışmanlık firması.
Firmanın kurucusu Osman Bilge olarak ben 1990 yılından bu yana sektörün, 1991 yılındaki kuruluşundan bu yana UFRAD’ın içindeyim. F&M olarak franchise alanlara ve verenlere hizmetler veriyoruz. Hakkımızdaki bilgileri www.franchisemore.com ve www.franchise.com.tr adresinde bulabilirsiniz.
Temel ilkemiz, her ne yapacaksak, bunu dünya kalitesinde yapmak. Çünkü artık “günü kurtarmak” yetmiyor, franchise zincirler sınır tanımıyor, biz dünyaya açılacak güçte değilsek dünya markaları bize kendi pazarımızı bile dar ediyor. Modern yönetim teknikleri ile dünya kalitesinde sistem kurmak gerekiyor.

2- Uzun süredir içindesiniz, Türkiye’de franchising nasıl gelişti?

Gelişmeye makro düzeyde bakmak lazım. Batıda perakende piyasası 70’lerden bu yana dev zincirlerin eline geçti. Büyüdükçe güçleniyor, kar marjını düşürerek bağımsızları öldürüyor, rakip zincirleri yutuyorlar. Basit mağazacılık konularında kendi şubelerini açarak tüm pastayı kapıyor, zor hizmet alanlarında franchise vererek pastayı girişimcilerle paylaşıyorlar.
Türkiye’de esasen bu süreci yaşıyoruz. 90’lı yıllar, bakkaldan süpermarkete geçiş dönemiydi, 2000’lerde pazara birkaç zincir hakim oldu. Gıdada ve giyimde zincirleşme 2000’lerde başladı, 10’lu yıllarda sadece markalar AVM lerde yer alabiliyor, caddelerde yüksek ciro yapabiliyor ve artık franchise vermeyip kendi şubelerini açıyorlar. Yapı malzemesi ve elektronik perakendeciliği 2000’lerde büyük mağaza zincirlerinin eline geçti. 10’lu yıllar hizmetlerde zincirleşmeye sahne olacak. Bu savaşta sağ kalmak isteyen girişimciler franchise tekniklerini öğrenip kullanmak, zincirleşerek büyümek zorundalar. Franchise alanlar iyi yerde iyi marka bulursa karın az veya çok olmasına bakmasın alsın, çünkü yarın zincirler güçlenince franchise vermeyecek, kendi şubelerini açacaklar.

3- Değişim dünyadan bize geliyorsa, yerli yabancı çatışması yaşanıyor mu?

Elbette yaşanıyor. Fast food sektöründe yüzlerce yerli markamız var, ama her alışveriş merkezinin gıda katında cironun yarıdan fazlasını yabancı zincirler yapıyor. Giyim sektöründe yerli zincirler yılların deneyimi ve üretim gücüyle büyüdüler, ama yabancı zincirler gelip yüksek cirolar yapınca feryat figana başladılar. Rekabet sürekli bir savaştır, güçlü olan, iyi hazırlanan, darbelere dayanan, kaynaklarını verimli kullanan kazanır. Yerli perakendeciler geleneksel olarak ürüne odaklanır, iyi ürün verir, karşılığını müşteriden ister, müşterinin kendilerini keşfetmesini beklerler. Yabancı zincirlerse mağazacılık tekniklerine odaklanır, tanıtımla müşteriyi çeker, eğitim ve denetimle müşteriyi elinde tutar, uygun koşullarda ürün tedarik ederek müşteriyi memnun ederler. Günümüzün müşterisi giderek “usta”dan “marka”ya kayıyor. Yabancıların franchise teknikleri baskın çıkıyor, yabancıların markaları tercih ediliyor. Örneğin hamburgerde yabancılar, köftede yerliler hakim, pizzada çekişme sürüyor. Birçok yerli marka da artık franchise tekniklerini iyi kullanıyor ve büyüyorlar.

4- Franchise verenlere ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Franchise verenleri işin “içinden” ve “dışından” gelenler diye ikiye ayırıyoruz. İşin içinden gelenler genelde yıllarını bir konuya vermiş, işi bilen, markası tanınan “esnaf” kimliği öne çıkan girişimciler. Dışından gelenler, işin potansiyelini gören ve bu gelişimden pay almak isteyen “işadamı” kimliği öne çıkan girişimciler. Esnaflar markayı, işadamları operasyonu yönetmede zorlanıyorlar. İkisini bir arada beceren sağlıklı büyüyor. Dolayısıyla herkese aynı reçete yazarak danışmanlık vermek mümkün değil.
Önce derinlemesine bir araştırma yaparak girişimciyi, ekibini, ürünlerini, işletme yöntemini, pazarını, rakiplerini tanıyoruz. Kendi koşullarına uygun gelişme stratejisini girişimci ile mutabık kalarak belirliyoruz.
Franchise sistemini kurarken franchise anlaşmasını hazırlıyoruz, yayılma planını yapıyoruz, operasyon el kitaplarını yazıyoruz, eğitim sistemini kuruyor ve ilk eğitimleri birlikte veriyoruz. Denetim sistemini kuruyor, puanlı denetimi başlatıyoruz. Merkezi reklam fonunu kuruyor, promosyon ve kampanyaları başlatıyoruz.
Franchise verme sürecinde de desteklerimiz sürüyor. Franchise satışını üstleniyoruz, yerlerini buluyoruz, tanıtımını yapıyoruz.

5- Franchise alanlara ne gibi hizmetler veriyorsunuz

Franchise alanlar F&M den çoğu ücretsiz olan hizmetler alırlar. Franchise sistemini, markaların ve devirlerin tanıtımını yapıyoruz. Franchise alırken franchise verenin “niyetine” ve “kabiliyetine” bakılmasını öneriyoruz.
“Franchise koçluğu” hizmetimizde önce girişimciyi tanıyoruz, imkanlarını, beklentilerini anlıyoruz. Kişilik özelliklerini “F&M girişimcilik testi” ile belirliyor, gereksiz maceralara atılmasını ve potansiyelinin altında işlere girmesini önlüyoruz. Franchise almayı seçenlerin görünene değil, arka plandaki gerçeklere bakmasını istiyoruz, piyasa bilgimizle kendilerine en uygun markayı seçmelerini sağlıyoruz. Yer seçiminde, anlaşma pazarlığında yardımcı oluyoruz. İlgilendiği her marka için uygunluğunu kendi geliştirdiğimiz FAAD tablosu ile gösteriyoruz.
“Devir Analizi” ile devralınacak yerin potansiyelini, risklerini, değerini ölçüyor ve raporluyoruz.
“Simetri Testi” ile franchise anlaşmasının dengesini ölçüyoruz. Franchise alanlara genelde çok ağır şartlar dayatılıyor. Biz anlaşmanın nerede alanı, nerede vereni, nerede markayı koruduğunu gösteriyoruz, alanın kabul etmemesi gereken koşulları anlatıyoruz.

6- Franchise markalarının “karnesi” dediğiniz franchise kadranı nedir?

Kendi geliştirdiğimiz ve uyguladığımız “Franchise Kadranı”, franchise markalarının başarısının değerlendirilmesini ve puanlanarak karşılaştırılmasını sağlıyor. Markaları dört farklı açıdan değerlendiriyoruz. Markanın ürünleri, sistemi, franchise alanların memnuniyeti ve franchise verenin başarısı ayrı ayrı puanlanıyor, markanın karnesi çıkıyor.
Bu analizi franchise verenler kendileri için yaptırabildiği gibi, bizim uzmanlarımız dışarıdan gözlemle de yapabiliyorlar.

7- Verdiğiniz eğitimler neler?

Kuruluşumuzdan beri eğitim faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Eğitimlerimiz iş akışını engellememek için öğleden sonra yarım günlük küçük paketler halinde veriliyor.
Franchise alanlara ücretsiz “Kim franchise almalı” eğitiminin yanı sıra, “Genel bilgiler”, “Yer seçimi”, “Marka seçimi”, “Franchise anlaşması” eğitimlerini veriyoruz.
Franchise verenlere 11 başlık altında ihtiyaç duyacakları farklı konularda eğitimler sunuyoruz
Girişimcilere “Ortaklık yapmak”, “Rekabet üstünlüğü”, “Yönetim tarzı”, “Büyürken batmak”, “Tavsiye edilmek” konularında eğitim veriyoruz. Piyasadaki girişimcilik eğitimi konularından farklı olan bu eğitimleri verme nedenimiz, bunların girişimcileri batmaktan kurtaracağına inanmamız.
Ayrıca “İşverenim Müşterim” adını verdiğimiz bir girişimcilik seminerimiz de var.
UFRAD ve Aydın Üniversitesi,ile birlikte yürüttüğümüz “Franchise Akademisi” ile daha uzun süreli eğitimler veriyoruz.

8- Temsilcilerinizi nasıl seçiyorsunuz?

F&M temsilcilerinin hepsi piyasayı ve girişimciyi tanımasını sağlayan, bizim işimizi destekleyen başka bir iş sahibi olmalıdır. Danışman, eğitimci, reklamcı, pazarlamacı, emlakçi, franchise veren vb. birçok farklı alandan gelen temsilcimiz var. F&M kendi geliştirdiği özgün tekniklerle benzersiz bir hizmet sunar. Temsilcimiz olacak kişilerin öncelikle F&M felsefesini benimsemesini ve “franchise alandan yana” olmasını istiyoruz. Bölgelerini tanıyan, bölgelerinde iyi tanınan girişimcileri F&M ile birlikte franchise sistemine destek olmaya davet ediyoruz.


Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More