ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
01 Mayıs 2000

Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki
Nedir franchise

Franchising, yirminci yüzyılın ikinci yarısında Amerika’da hızla gelişen ve tüm dünyada perakende ticarete damgasını vuran işletme ve pazarlama sistemi. Yani hem ürününü pazarlamak isteyenler kullanıyor franchise sistemini, hem de işletmesini yaygınlaştırmak isteyenler.

Franchise kendisi bir sektör değil. Hizmetler sektörlerinde uygulanan bir sistem. Otelden lokantaya, emlaktan muhasebeciye, marketten sinemaya, her alanda franchise verenler var. Dünyada binlerce zincir, yüzbinlerce franchise işletme var.

Bu markalar, sistemini, deneyimini, avantajlarını paylaşmak isteyen girişimcilerin franchise zincirleri. Bu işletmeler, işlerini kendileri kurup geliştirmek yerine, başkasının oturmuş, kabul görmüş sistemini kullanmak isteyen girişimcilerin yatırımları.

Neden franchise

Peki neden insanlar kendi markalarıyla çalışmak yerine başkasının markasını kullanıyorlar? Girişimciler neden kendi ceplerini doldurmak yerine başkalarına “isim hakkı” ödeyerek çalışıyorlar? Franchisingin böylesine gelişmesi, franchise alanların hızla yaygınlaşması, bu girişimcilerin tembelliğinden veya korkaklığından mı kaynaklanıyor? Franchise, bir tür iş batırmama sigortası mı? Yoksa franchise alanlar birdenbire müthiş paralar kazanmaya mı başlıyorlar? Franchise küçük işletmelerin sihirli deyneği mi?

Franchise bunların hiçbirisi değil. Çalışmazsanız, beceremezseniz, franchise işinizi de batırırsınız. Ama böylelerine franchise verilmediğinden ve sürekli desteklenip denetlendiğinden, başarısızlık oranı kendi işini yapmaya göre çok daha az. Çok kazanan bir iş varsa, zaten franchise veren “markanın hakkı” olan miktarı sizden alıyor. Franchise alıp köşeyi dönemiyorsunuz.

Aslında, franchise almak, bu girişimcilerin değil, tüketicilerin tercihinden doğuyor.

Tüketici kendini markalı işletmelerde daha güvende hissettiği için, günlük ihtiyaçlarını o işletmelerden giderdiği için franchise yaygınlaşıyor. Dikkat edilirse, yalnız franchise değil, tüm zincir işletmeler tüketiciye aynı avantajları sağlıyor. Çünkü buralarda standart hizmet, sürekli kalite, müşteri memnuniyeti garantisi (veya beklentisi) var. Oysa bireysel işletmelere giderseniz, o işletmecinin güvencesiyle yetinmek zorundasınız. Sorun yaşadığınızda, hak aradığınızda, karşınızda kimseyi bulamazsınız. Örneğin, eve gelen temizlikçi, en kıymetli vazonuzu kırsa, en fazla ne yaparsınız? Köşedeki büfeden aldığınız sandviçten mideniz bozulsa, kime şikayet edersiniz? Oysa “markalı” ürün ve hizmet satan işletmelerde hiç bir hatayı hoş görmek zorunda değilsinizdir. Sizi memnun edemezlerse, hemen “merkezlerini” arar, günlerini gösterirsiniz. Hem zaten bilirsiniz ki, markalı işletmelerde yanlış olmaz. Ürünler garantilidir, elemanlar eğitimlidir, her aşamada denetim vardır. Bu güvence için de bir miktar fazla ödemeye hazırsınızdır.

Neden fast food

İşte tüketicinin bu eğiliminden ötürü, risk içeren hizmet sektörlerinde franchise daha hızlı yaygınlaşmış. Fast food ve quick service restaurant, yani ayaküstü elde yemek yenen yerler veya hızlı hizmet veren lokantalar, tüm dünyada franchise işlerin gözdesi. Yaklaşık tüm franchise markaların dörtte biri fast food sistemleri. Neden dersiniz, sakın tüketicinin markada güven arayışından olmasın? Karnını ucuza doyurmak yerine, biraz fazla ödemeye hazır. Önüne gelen yerde yemek yerine, biraz yürümeye razı. Çünkü riski büyük. Olur da midesini bozarsa, o dönere veya hamburgere verdiği üç kuruşu kaybettiğiyle kalmaz, bütün gün keyfi kaçar, işinden gücünden kalır, hatta belki doktor müdahalesi bile gerekir. Tüm tüketiciler değilse bile, önemli bir oranı bu riski gördüğünden ve bu korkuyu yaşamamak için bir miktar fazla ödemeye hazır olduğundan, fast food alanında franchise bu denli yaygınlaştı.

Franchise ne sağlar

Franchise sadece bir marka değildir. İşletmenin nasıl daha verimli çalışacağını, nasıl daha fazla satacağını, nasıl müşterilerini daha memnun bırakacağını öğretir. Yani bir anlamda, para kazanmanın sırlarını aktarır.

İşletme tekniklerini bir el kitabında toplar, uygulayıcılara başlangıçta ve sürekli bir eğitim programıyla aktarır, uygulamayı da sürekli denetim sistemi ile kontrol altında tutar. Markasını ve sistemini belli bir anlaşma çerçevesinde kullandırır. Haklı olarak da öğrettiklerinin rakip yaratmasını istemez ve belli kısıtlamalar getirir.

Başroldekiler

Amerikan orijinli fast food zincirleri, bir çok ülkede binlerce franchise verdiler. Ülkemize de gelen McDonald’s, Burger King, Kentucky Fried Chicken, Pizza Hut, Subway, Domino’s Pizza, Arby’s, Little Ceasar’s, Wendy’s, Wimpy, Dairy Queen, Baskin Robbins gibi markalar bunlar arasında.

Peki ama bunlar binlerce franchise verdiğine göre, denenmiş, kendini kanıtlamış olmalılar. Neden bazıları Türkiye pazarında gelişemedi, bazıları ise kapandı gittiler? İşlerini ciddiye almadılar da ondan. Dünyada yakaladıkları başarının, Türkiye şartlarında kendiliğinden tekrarlanmasını beklediler. Yeterince yatırım yapan, kuvvetli bir yönetim ekibi oluşturan, pazar şartlarına adapte olanlar ise gelişti ve yaygınlaştılar.

Yabancıların gelip ilgi odağı olması üzerine, yerli firmalar önce dış görünüşleriyle onlara benzediler,sonra da franchising sistemi kullanmaya başladılar. Standartlar geliştirdiler, personele sürekli eğitim verdiler, denetim sistemi kurdular, Türkiye çapında yayıldılar, kendilerine ait işletmeleri bile franchise veriler.

Yerel şartlar

Yerli zincirler, tüketicinin iyi tanıdığı ürünlerini, franchise tekniği ile ulaştırdıklarında, yabancılara göre daha avantajlı hale geldiler. Yerel şartlara uyum sağlamış olmanın gücüyle, bir çok alanda yabancıları geçtiler. Baskin Robbins Mado karşısında dayanamadı, gitti. Mudurnu, Kentucky’den fazla yerde açıldı. Yerli pizzacıların sayısı, yabancı dünya büyüklerini geçti. Franchise tekniklerini de zaman içinde geliştiriyorlar. Buna karşın, örneğin hamburger alanında yabancılar açık ara önde. Keza çin mutfağı, meksika mutfağı gibi “aykırı” işlerde bizimkiler baş edemiyorlar ama, dönerci, börekçi, balıkçı, pideci, lahmacuncu gibi bizim ürünlerimizde yatırımcımıza oldukça karlı alternatifler sunuyorlar.

Ne kazandırır

Franchise, sadece markasını başkasına kullandırmada yarar sağlamaz. Kendi işletmelerinde de sürekliliği, verimliliği, güçlü tanıtımı, satış artışını, kısacası para kazanmasını sağlayan teknikleri uygular. Yurt içinde tam müşteri memnuniyetini sağlar. Franchise, yurt dışına açılmayı sağlayacak tek yöntemdir. Orta Asya, Doğu Avrupa, Orta Doğu gibi pazarlarda organize olmayı, gelişmiş ülkelerin pazarlarında ise güçlü rakiplerle baş etmeyi sağlar.

UFRAD farkı

Ulusal Franchise Derneği, franchise verenlerin kurduğu bir sivil toplum örgütü. Türkiye’de Franchising konusundaki tek sektör birliği. Kurulduğundan bu yana sürdürdüğü tanıtım ve eğitim etkinlikleri ile üyelerine ve franchise alacaklara hizmet veriyor. İstanbul ve Anadolu’da düzenlediği seminerler ve panellerle bireysel girişimcilerin ve marka sahiplerinin bilgilenmesini sağlıyor.

UFRAD üyesi franchise verenler, tüzük gereği uydukları dürüstlük ve açıklık ilkeleriyle, franchise alanları Avrupa ve Amerika’dakine eşdeğer düzeyde bilgilendiriyor ve koruyorlar.


Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More