ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
01 Şubat 2014

DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi
Neden zor

Franchise sisteminin kurulması aşaması, tekrarı olmayan bir fırsattır. Franchise zincirlerin sermayesi, potansiyel yatırımcıların markaya duyduğu güvendir. Doğru kurar, doğru uygularsanız sağlıklı büyürsünüz, kalıcı marka olursunuz. Başlangıçta yetersiz altyapı, yapamayacak kişilere verme, yürümeyecek yerlerde açma, zayıf tedarikçilerle çalışma gibi hatalar yapılırsa işletmeler başarısız olur, sihir bozulur, marka kirlenir.

Ülkemizde markası, ürünü, fiyatı, işletmeciliğiyle öne çıkan çok sayıda başarılı perakendeci var. Franchise sistemi yaygınlaşıp zincirler pazara hakim olunca, ülkenin her köşesinden çok sayıda başarılı perakendeci franchise vermeyi denedi, ancak küçük bir kısmı büyümeyi başardı, çoğu lokal kaldı ve baştaki cazibelerini bile kaybettiler.

Bu dönemde ülkemizin zincir markalarının sağlıklı büyümesi, dünyaya açılması, kendi pazarlarında dünya markaları ile rekabet edebilmesi için franchise sistemlerinin doğru kurulmasını çok önemsiyorum. Doğru kurmaktan kastım, altı kritik unsurun, marka, konsept, ürün, operasyon, fiyat ve yerin hepsinin birden iyi olması. Dört paydaşın, franchise veren, alan, tüketici ve tedarikçinin bu işten birlikte ve dengeli yarar görmesi.

Franchise denge sanatıdır. Dengeyi sağlamak vizyon ve beceri gerektirir. Perakendecilikten gelen girişimci genelde deneyimsiz ve yetersiz kalıyor. Ürünü iyi bilen usta, konsepti iyi yapan mimar, operasyonu iyi bilen yönetici, markayı iyi parlatan reklamcı, iyi yer bulan emlakçi gibi uzmanlardan danışmanlık alınması da yeterli olmuyor. Altı unsurun birden iyi olması ve doğru vizyon ve felsefeye uygun şekilde koordine edilmeleri şart. Aksi takdirde zincirleşmek mümkün ama sağlıklı olamıyor. Çok iyi yemek yapanın, çok kötü franchise yaptığı çok örnek var.

Sanırım franchise ile doğan fırsatlar, insani zaafları tetikliyor, girişimciye hatalı kararlar verdiriyor. İşin enteresanı, danışmanlık verdiğim zincirlerde de bunu yaşadım, anlattım, uyardım ama yanlış karara engel olamadım. Artık “ben bilirim” diyene danışmanlık vermiyorum. Ama sorun benim değil ülkemin sorunu, bunlar ülkemizin markaları, yapamayan yapana devretmeli, marka yoluna devam etmeli.

Doğru danışman

Franchise sisteminin kuruluş döneminde danışmanlık almak bu bakımdan çok önemli. Kısmi uzmanlık yetmiyor, doğru strateji ve iyi koordinasyon şart. Franchise ve proje yönetimi konusunda deneyimsiz bir girişimcinin doğru danışmanı seçmesi kolay değil. Genelde danışman deyince mali müşavir, avukat, eğitimci, teknik uzman, grafiker gibi “rutin iş” uzmanları akla gelir. Oysa franchise sistemi kurma, tıpkı yatırım, dönüşüm, halka açılma, kriz yönetimi gibi tekrarı olmayan bir süreçtir ve “proje yönetimi” gerektirir. Proje yönetiminde deneyimli, konunun uzmanı danışman gerekir.

Rutin işler için sektörde bilinen, referans sahibi danışmanlar seçilir, her zaman en iyisi aranmaz, bazen maliyet, bazen güven ön planda tutulur. Rutin işlerde yanlış seçim sorun olmaz, danışman değiştirilir, şirket yoluna devam eder. Proje danışmanını seçmek zordur, deneyimini benzer projelerde çalışarak kazanmış olmalıdır, yanlış seçilirse sonuçları yıkıcı olur, kaçan fırsatın tekrarı, batan paranın telafisi olmaz.

İşin doğrusu, bizimle çalışmayı seçen danışanlarımız bile bilinçli şekilde seçmediler, tavsiyeye veya bize güvenerek işlerini teslim ettiler. 20 yıldır proje danışmanlığı deneyimime dayanarak, başarılı sonuç almak için doğru proje danışmanı seçmek gerekir diye düşünüyorum. Franchise sistemi kuracaklar için doğru seçimin dört aşamasının ipuçlarını vermek istiyorum.

1) İhtiyaç ve imkan belirlenir. Ulaşılmak istenen sonuç, harcanacak süre ve bütçe danışmanın değil yatırımcının kararıdır. Danışman o bütçeyle o hedefe nasıl ulaşılacağını tanımlar. Girişimci sıklıkla kafasındaki bütçeyi danışmandan saklayarak az masrafla kurtulacağını sanır. Sermayesiz iş kurulmaz, derenin taşıyla çalının kuşu vurulmaz. Bunu becerenin danışmana ihtiyacı olmaz.
2) Danışmanın tanımı yapılır. Projenin sorumluluğunu üstlenebilecek uzman nasıl bir eğitim almış, ne gibi deneyim kazanmış olmalı, neyi iyi bilmeli, neyi başarmış olmalı, adeta yönetici alınacakmış gibi belirlenir. Özellikler baştan belirlenirse doğru danışmanı kolaylaşır, bazen beklenmedik yerde bulunur, belirlenmezse hem yanlış yerde aranır, hem bulunanla yetinilir.
3) Hedefte mutabakat sağlanır. Doğru stratejiyi belirlemek için hedef konusunda danışan ve girişimci mutabık kalır. Sonrasında kaynağı danışan bulur, yöntemi danışman söyler. Hedefte anlaşmazlarsa herkes elinden geleni yapar ama beklentiler karşılanmaz.
4) Danışmanlık bedeli tanımlanır. Firmanın ve danışmanın kazanımlarını paralel hale getirecek, performansa bağlı bir ücretlendirme yapılır. Danışman proje için masraf yapmamalı ama tatminkar gelirini hedefe ulaştığında almalıdır.

Danışmanın deneyimli olması yetmez, projenin kritik unsurlarına hakim olması gerekir. Teknoloji odaklı projelerde uygulanan yöntem, pazarlama odaklı bir projede çalışmaz. Piyasada kazanılan deneyim, devletin onayına ve iznine bağlı yürüyen bir projede geçerli olmaz. Şube zincirinde başarı getiren fiyat indirimi, franchise zincirinde işe yaramaz. Danışmanın firma yapısına uyumu da önemlidir, sermayesi güçlü kurumsal firmalarda kazanılan başarı, sermayesi sınırlı patron şirketlerinde işe yaramaz.

F&M yöntemi

F&M olarak biz her hem franchise satma, devretme, yer bulma, eğitim, denetim gibi rutin iş, hem konsept oluşturma, strateji geliştirme, franchise sistemi kurma gibi proje danışmanlığı veriyoruz. Hizmetlerimizi paketler halinde sunuyoruz. Hangi paketin neye yaradığını, ne kadar zaman alacağını, fiyatını sitemizden duyuruyoruz. Rutin işlerde biz piyasaya uyuyoruz, proje işlerinde piyasayı biz oluşturuyoruz.

Hizmet paketlerinin içeriğini ve fiyatlarını sitemize koyduk. Girişimciler hangi hizmetimize ihtiyacı olduğunu görsün, boşa para harcamasın diye Baskül Testini geliştirdik, sitemize koyduk. Herkese aynı hizmeti önermiyoruz, girişimciyi tanıyoruz, taşıyabileceği yükü, alabileceği riski gösteriyoruz. Gereksiz korkana cesaret, cahil cesaretiyle işe girişene basiret öneriyoruz. Her işi yapmaya talip olmuyoruz, "daha iyi, daha hızlı, daha ucuz isek biz yapalım, değilsek kendiniz yapın" diyoruz.

Ülkemizde franchise veren ve verebilecek binlerce girişimci var. Hepsine yetişmek veya hepsiyle çalışmak gibi bir amacımız ve imkanımız yok. Ama hepsinin doğru danışmanla çalışmaya ihtiyacı var. Bu konuda hizmet verebilecek danışmanlara hem yol göstermek için F&M olarak bunları anlatıyor ve sitemizde yayınlıyoruz, hem de F&M temsilcisi olarak bilgi ve deneyimimizi paylaşma olanağı sunuyoruz.


Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More