ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
01 Aralık 2007

FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10
Franchise & More olarak on yılı aşkın süredir Franchise verenlere hizmet verdik. 2006 yılından bu yana ise Franchise alanlara verdiğimiz hizmetleri ön plana çıkardık. Geleneksel olarak Franchise alanlara verdiğimiz ücretsiz danışmanlığın yanı sıra Franchise Coaching hizmetini de başlattık.

Geçmişte gördük ki Franchise alanlar genellikle yatırım yapmadan önce değil, işe girişip başları derde girdikten sonra bize geliyorlar. Özellikle UFRAD üyesi olmayan, Dürüstlük ve Açıklık İlkeleri ile kendilerini bağlamayan Franchise verenlere güvenip işe girenler sorun yaşadığı zaman diyecek pek bir şeyimiz olamıyor. Kimine en az zararla kurtulma yolunu gösteriyoruz, kimine iyi bir avukat tavsiye ediyoruz. En geçerli koruma yöntemi baştan doğru karar vermek, işi baştan iyi araştırmak. Ama nedense “Türk gibi başlamak” deyişine uygun şekilde, heyecanla, hızla, çok düşünmeden işe girişiyor bizim insanımız. Bu durum üzücü ama insan psikolojisine uygun gelişen bir “arıza”. Girişimcilerin kendilerini işin heyecanına kaptırdıkları başlangıç döneminde gözleri başka şeyi görmüyor. Seçtikleri iş fikrine odaklanıyor, gelecekle ilgili hayaller kuruyor ve ortadaki basit gerçekleri bile fark edemiyorlar. Mantığını çalıştırsa, bir bilene sorsa baştan göreceği eksikleri, işe girdikten sonra yaşayarak öğreniyorlar. Doğal olarak öğrenmenin bedeli bazen ağır olabiliyor.

Coach ne yapar
Danışmanlıktaki yıllara dayanan geçmişimiz bana gösterdi ki, Franchise almak isteyenlerin çoğu gereken araştırmayı yapmadan işe başlıyor. Alternatifler sokakta, fuarda, basında, internette buldukları işlerle sınırlı. Bir kısım girişimciler uzun uzun araştırıyor, ince ince hesaplıyor, tablolar hazırlıyor, herkese danışıyor, birçok işi araştırıp beğenmiyor, en sonunda bir işi yapmaya karar veriyor veya iş yapmaktan vazgeçiyorlar. Ama çoğu girişimciler bir iş fikrine ısınıyor, kısa bir araştırmadan sonra hızla karar veriyor ve işe koyuluyorlar. Sanıyorum girişimcinin kimyasında var bu “harekete geçme” dürtüsü.

Coaching her iki kesime hitap eden bir hizmet. İnce eleyip sık dokuyana geniş alternatif sunuyor, karar için gereken rakamsal bilgileri buluyor, deneyimini ve piyasa gerçeklerini aktarıyor. Acelesi olan girişimcilere ise, işin gözden kaçan unsurlarını, girişimcinin koşullarına uygun olup olmadığını gösteriyor.

Coach nasıl olmalı
F&M temsilcileri genellikle iş dünyasından gelen kişiler. Çoğu küçük işletmeci olarak kendi işini yapmış veya halen yapıyor. Franchise sistemleri hakkında bir kısmı Franchise alan, bir kısmı Franchise veren olarak çalıştıkları için bilgi sahibiler. Zaten coaching akademik bilgiyle yapılabilecek bir iş değil.

F&M sisteminde temsilciler kapsamlı bir eğitim de alıyorlar. Genel katılıma açık Franchise alma, Franchise verme ve girişimcilik seminerlerinin yanı sıra, F&M çalışma ilkeleri ve coaching danışmanlığı konusunda da eğitimlere katılıyorlar.
Franchise coach olabilmek için bir takım özelliklere sahip olmak gerekiyor. Girişimcilerin artı ve eksilerini tam öğrenmek gerek. Kimin neyi becerebileceğini kestirmek, girişimcinin ne zaman salt hırs ve hevesle hareket ettiğini anlamak, sonucu tahmin etmek gerek. Bunun için öncelikle insanı tanımak lazım. Bu konuda F&M’nin kendine özgü bir modeli var. İnsanın değiştiremeyeceği iç faktörleri ve çevresel koşullardan oluşan dış faktörleri ayrı ayrı irdeleniyor. Hem küçük işletmelerin dünyasının kurallarını iyi bilmek, hem büyük işletmelerin iş yapma usullerini iyi tanımak gerek. Franchise, büyük şirket kuralları ile küçük işletme yönetmektir. Büyük şirketin cirosu da büyük olduğu için yönetimi masraflı ve kapsamlı olur. Küçük işletmenin yönetim masrafı düşük olmak zorundadır. Franchise sistemi salt kurallardan oluşmuşsa sırta yük olur. Akıllı bir iş modeli varsa işletmecinin sırtındaki yükü alır. Franchise modelinin hangi koşullarda başarılı olacağını bilmek gerek. Büyük şehirde, kalabalık alışveriş merkezinde, ana caddede iyi iş yapıyor diye Franchise alıp arka sokakta açanların hali ortada. Coach hangi işin nerede tutacağını bilmezse faydası olamaz. Franchise piyasasında neler olup bittiğini izlemek gerek. Her gün yeni birileri çıkıyor, yurt dışından güçlü zincirler geliyor. Danışana gerek yatırım alternatifi, gerekse muhtemel rakip olarak sadece piyasada var olanları değil, gelecekleri de söylemeli. Sürekli piyasanın içinde olduğumuz için F&M temsilcilerinin oldukça güçlü bilgi kaynakları var. Yer seçiminden anlamak gerek. Nereye ne kira ödenmeli, neresi fırsat, neresi tuzak, ayırt edebilmeli. Alışveriş merkezlerini tanımak ve iyiyi kötüden ayırabilmek şart. Her türlü insanla muhatap olacağı için insan ilişkisinde de başarılı olmalı. Kendi doğrularını sıralayıp vermek coaching değildir. Güvene, bilgiye, açıklığa ve doğruluğa dayanan bir ilişkidir coaching. Bilgi vermek yetmez, bazen başlamak için cesaret vermek, bazen gerçekleri gösterip korkutmak gerekir. Coach ne zaman nasıl davranacağını bilmeli.

Coaching nasıl alınır
Franchise girişimcileri önce F&M sitesinden bize başvuruyor, ilgi duydukları konuda bilgi istiyorlar. Sorularını e-mail veya telefonla yanıtlıyor, varsa önerilerimizi iletiyoruz. Bir kısmı gelip ücretsiz danışmalık alıyor. Hizmeti ve koşullarını anlattığımız zaman da coaching alıyor. Girişimcinin öncelik verdiği sektöre, yatırımın yerine ve girişimcinin özelliklerine bağlı olarak kendisine en uygun temsilcimizi öneriyoruz. F&M temsilcisi (coach) ve franchise almak isteyen girişimci (danışan) genelde haftada bir, gerekirse daha sık periyodlarla görüşüyorlar. İlk görüşme tamamen coach’un danışanı tanımasına ayrılıyor. Bunun için coach sohbet ortamında danışanın girişimcilik geçmişini, beklentilerini, önceliklerini, içinde bulunduğu koşulları öğreniyor. Dünyada yaygın olarak uygulanan bazı testleri ve F&M tarafından geliştirilen Franchise alan testini uyguluyor. Prensiplerimize göre, birinci görüşmede coach danışanı tam olarak tanımadan marka önermiyor. İkinci görüşmede, birincide alınan bilgiler doğrultusunda girişimci için ideal koşullar tanımlanıyor. Hangi sektöre girerse neyle karşılaşacağı, hangi işletme koşullarının beklentilerini karşılayacağı, hangi kaynaklara sahip olduğu ve en verimli şekilde nasıl kullanacağı tartışılıyor. Sonraki görüşmelerde alternatif markalar birlikte değerlendiriliyor. Olası iş yerleri geziliyor koşulları pazarlık ediliyor. Franchise anlaşması inceleniyor, gereken değişiklikler talep ediliyor, kabul edilmezse Franchise alan riskler konusunda uyarılıyor. Franchise verenlerle görüşülüyor, koşulları Franchise alanla birlikte pazarlık ediliyor. Franchise alanların düşünmeye başlamasıyla dükkanın açması arasında 6 ayla 1.5 yıl bir süre olduğunu görüyoruz. En hızlı karar veren bile marka seçme, yer bulma, para bulma, pazarlık gibi aşamalardan geçene dek 6 ayı buluyor. Coaching hizmeti genelde karara yaklaşıldığında seçeneklerin çokluğu karşısında kafası karışan girişimciler tarafından tercih ediliyor. Aslında en baştan alınsa en fazla yarar elde edilecek. Genelde coaching alındığında 2-4 ay içinde karara varılıyor. Yer 2-3 ay arasında sonuç alınıyor. Yer bulma sorunu yaşanırsa veya alışveriş merkezinin açılması beklenirse bu süre uzayabiliyor. Genellikle danışanlar hayallerini ve beklentilerini, kaynaklarının ve gerçeklerin ötesinde tutuyorlar. Coach bazen ısrarcı danışan karşısında işten vazgeçirmeye çalışan “şeytanın avukatı” durumuna da düşebiliyor. Ancak coaching’in yapısı gereği, coach tüm bildiklerini aktardıktan sonra karar danışana bırakılıyor.

Çalışmaya başlamadan önce F&M sitesinde yer alan standart coaching anlaşması imzalanıyor. www.franchisemore.com


Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More