ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
01 Eylül 2007

FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9
Herkes Franchise veriyor
Franchise sistemi yayıldıkça, Franchise almak da zorlaştı. 10 yıl önce seçenekler, çoğu yabancı birkaç markayla kısıtlıydı. Bugün Franchise verenlerin tam listesini bile bulmak zor, her gün bir yenisi ekleniyor. Eskiden listeyi biz çıkarırdık, şimdi kim yapıyor onu bile bilmiyorum. F&M sitesinde tamamen serbest bıraktık, Franchise verenler kendi markalarını ekliyorlar. Yüzlerce marka var, her gün de artıyor. Memleketin her köşesinden Franchise verenler çıkıyor.

Bu çok iyi bir gelişme, bir şekilde kendi markalarımızı üretmemiz lazım. İtalya’nın pizzasına, Fransa’nın modasına, Almanya’nın arabasına, Amerika’nın hamburgerine para ödeyerek kalkınamayız. Bursa’nın dönerinin, Denizli’nin tekstilinin, Adana’nın kebabının, İnegöl’ün mobilyasının, Elazığ’ın çiğ köftesinin, İstanbul’un modasının dünyaya yayılması lazım. Bu konuda başı çekecek olan iki sektör de bence, dünyada ilk üçe giren Türk mutfağı ve dünyanın fasoncusu Türk tekstil sanayi olmalı.

Aralarında yurt dışından gelen yabancılar da var, yabancıymış gibi yapan yerliler de. Yerli markalardan Franchise ile yayılıp meşhur olanlar da var, henüz sadece kendi şehrinde meşhur olup Türkiye’ye yayılmakta olanlar da var, yıllardır “Neden Franchise vermiyorsunuz” diye sorulanlar da var. Kimi kendi alanında dünyanın lideri veya kendini birçok ülkede ispat etmiş bir marka, kiminin adı bile duyulmamış bir yabancı. Yerlilerin kimi gerçekten iyi gidiyor, kimi makyajdan ibaret, üstün bir yanı, para edecek bir tarafı yok. Para kazanıyor olmak da yeterli değil, kimi iyi kazanıyor ama karlılığını Franchise alanlarıyla paylaşmıyor.
Franchise alacaksanız işiniz zor, birbirinden çok farklı yüzlerce marka, sistem ve iş fikri ile karşılaşıyorsunuz. Seçme hakkı ve sorumluluğu size kalıyor. İlk defa alacaksanız işiniz zor, kolay gelsin.

Başarının sırları
Franchise verenlerin hangilerinin uzun vadede başarılı olduğuna baktığımda, aşağıdaki dört faktörün öne çıktığını görüyorum. Bunları yapan kalıcı oluyor, hızla büyüyor.

İşinden para kazanabilmek önemli. Sevilen, tutulan bir ürün veya hizmet geliştirdiyseniz, yarışa metrelerce önde başlıyorsunuz. İşinize saygı duyuyorsunuz ve herkesin de aynı saygıyı göstermesini sağlıyorsunuz. Birçok iş aslında sıradan, ama rakipsizlikten veya yerinin güzelliğinden ötürü para kazanıyor. Onlar yarışa start çizgisinden başlıyorlar. Bu işte para var deyip, iki usta tutup, kötünün iyisini çıkaranlar da var. Mimarlarının marifetiyle çarpıcı bir dekor yapıyor, reklama yükleniyorlar ama, ürün açısından yarışa geriden başlıyorlar.

Sistemli çalışmak önemli. Kimi işletmeci işini biliyor ama, her işe kendi yetişiyor. Sistemi olmadığı gibi, ikinci adamı bile yok. Bu tür firmaların Franchise vermesi, “gel bana bak, ne yapıyorsam sen de aynısını yap” şeklinde oluyor. Kimi işletmeci ise tek yerde bile çalışsa, sistemini kurmaya meraklı oluyor, gireni, çıkanı, verimi, sonucu ölçüyor, yazıyor, adamını eğitiyor, işini denetliyor.

Destek veriyor olmak önemli. Sistemin kurulmuş olması, desteğin yeteceği anlamına gelmiyor. Bazen merkez kazanırken Franchise alanlar kaybediyor. Franchise alanlarını çocukları gibi görmek, yerleri iyi seçmek, işletmecileri sürekli desteklemeyi görev bilmek, onların para kazanmasını istemek ve sağlamak gerek. Herkes aynı bakmıyor ilişkiye. Kimi havadan zengin olmanın yolunu Franchise vermek sanıyor, parası olan gelsin, markama para versin, sonra başının çaresine baksın diyor. Kimi ise markasını emanet ettiği işletmecileri, kızını verdiği damat gibi görüyor, kızına iyi baksın istiyor, damat para kaybederken kendisi kazanmayı yanlış buluyor.

Marka yönetebilmek önemli. Tüketici beklentilerini yakından izlemek, markaya verdiği değeri ve önemi imaja, ürüne ve fiyata yansıtmak, olması gereken yerlere hızla yayılmak gerek. Kimi reklama para ayıramıyor, ne bütçe önerilse çok diyor. Kimi tüketicinin nabzını tutamıyor, talebe göre tavır alamıyor, hep aynı ezberini okuyor. Kimi markasının gerisinde kalıyor, müşterisinin markayı nasıl gördüğünü bilemediğinden altını dolduramıyor.

Sonuç olarak Franchise verenin “iş”, “sistem”, “destek”, “marka” dörtlüsündeki başarısı, Franchise alanlar açısından tercih nedenini oluşturuyor.

Kokular önemli
Franchise & More olarak on yılı aşkın süredir franchise sektörünün içindeyiz. Ben de 1991’de UFRAD’ın kuruluşundan bu yana dernek, organizasyon, eğitim, danışmanlık, satış, fuar, dergi, denetim, emlak vb. gibi işle uğraştım. Franchise veren veya vermeyi düşünen bine yakın girişimci ile bizzat görüştüm. Farklı sektörlerde, yerli-yabancı birçok markayla birlikte çalıştım. Farklı çalışma, yönetim ve yatırım anlayışına sahip girişimcileri tanıdım, Franchise serüvenlerini izledim. Dünya çapında başarılı olan müşterilerimiz de oldu, ne yaparsak yapalım yerinde sayanlar da çıktı. İlk yıllarda “sizi Franchise edeceğiz” diyerek işe sarılırdık. Birkaç yıldır danışmanlık hizmetini iki aşamada veriyoruz. Önce birkaç hafta firmayı ve pazarı tanıyor, sonra yol haritasını çizip işe başlıyoruz. Böylece olmayacak duaya amin demiyoruz, franchise olamayacak firmaya para harcatmıyoruz. Bayilerle veya şubelerle büyümek mümkün. Franchise kötü yapılsa bile bazen para kazandırabiliyor ama, çoğunlukla markayı yok ediyor. Diyebilirim ki, artık firmayı ve girişimciyi tanıdığım zaman, kimin hangi markayı nereye kadar götürebileceğini kestirebiliyorum. Adeta başarının kokusunu alır oldum. İşin kokusu olur mu diyeceksiniz, mecazi anlamda tabi ki olur. Doğada kokuların işlevi “tanımlama”dır. Ceylan aslanın kokusunu alır kaçar, yılan farenin kokusunu alır iz sürer, erkek dişinin kokusunu alır neslini sürdürür, kör köstebek bile burnu sayesinde aç kalmaz. Burnu koku almayanın doğada yaşama şansı kalmaz. İş hayatında da her yerden farklı “kokular” yükselir, anlayana yol gösterir. Mesela çekle senetle satış yapanlar aldıkları kağıtlardan çok, aldıkları kokuya güvenirler, kime mal verip kime vermeyeceklerine ortamı “koklayarak” karar verirler. Franchise almak için yola çıkanlar da, avcıyken av olmamak için işleri “koklamayı” öğrenmek zorundalar.

Franchise kokusu
Tabi ki kolay değil koklayarak anlamak. Hele ilk kez kendi işini yapacak, ilk defa franchise alacak biri için iyice zor. Artık karpuz gibi tıklayarak mı anlarsınız, kavun gibi koklayarak mı anlarsınız size kalmış. Ne gibi kokular gelebileceğine dair örnek vermek için kendim Franchise verenlerden aldığım kokuları size anlatayım.

Sıcak kek
İşini iyi yapan, sistemi zamanla da olsa kurulma yolunda, Franchise alanlarının üstüne titreyen, markasına yatırım yapan ve iyi yöneten firmalar az ama var. Özellikle markası eski, yerli firmalar arasından çıkıyor böyleleri. Sağlam çalışıyorlar, hızla büyüyorlar. Bunlarda fırından yeni çıkmış, annelerin yaptığı türden üzümlü, kakaolu kek kokusu alıyorum. Davet eden, iştah açan, güven veren bu kokuyu alınca tereddüt etmeden işe girişmek lazım. Eksikleri varsa da zamanla düzelir. Erken giren en iyi yerlerde dükkan açar.

Pamuk şekeri
İşinde gerçek bir üstünlüğü olmayan, Franchise ilişkisinde nasıl davranacağı belirsiz, sistemini yarım yamalak kuran, buna karşın markasını çok iyi yöneten ve pazarlayan firmalar var. Yerli veya yabancı olabiliyorlar. Çoğu salt Franchise verip para kazanmak için yeni kurulmuş konseptler. Özellikle alışveriş merkezlerinde rastlanıyor bunlara. Birden ortaya çıkıyorlar, bağırış çağırış içinde yerler açıyorlar. Bunlardan gelen koku, çocukluğumuzdaki pamuk şekerin karamelasını andırıyor. Tadı hoş, görüntüsü güzel, reklamı şahane, ama karın doyurmuyor. Tatlı kısmı daha ne olduğunu anlamadan bitiveriyor, sapı elde kalıveriyor. Bu kokuyu alıp da para kaptırana, bari tadını çıkarmaya baksın derim.

Muşmula
İşindeki performansı sıradan olduğu halde, Franchise modasına ayak uydurup bir şeyler kapmaya çalışanlar da çıkıyor. Sistem kurmakla uğraşmıyor, markasını tescil etmişse o bile yeterli görünüyor gözüne. Kendine yetecek aklı olmadığından Franchise alana ne vereceği belirsiz. Marka deseniz zaten duyulmamış. “Niye senden Franchise alayım” diye sorsanız “ben ucuzum da ondan” diyecek. Emlak, giyim, gıda gibi hızlı gelişen sektörlerde çıkıyor böyleleri. Bakıyorlar Franchise adet olmuş, el alem para kazanıyor, onlar da çıkıveriyorlar ortaya. Bu gibi işlerden hafif bir muşmula kokusu alıyorum. Tatsız, buruşuk, koca çekirdekli bir meyvedir kendisi. Karın doyurmaz ama, ortada durunca elbet bir yiyen çıkar. Yiyene faydası olmaz, zaten kimsenin de bünyesi tutmaz eninde sonunda atar. Bu kokuyu alınca işe girmekte ısrarcı olmayın dedim. Girseniz de çok zarar etmezsiniz, zamanınız gider.

Yanık kablo
İşinde gerçekten başarılı ve meşhur markalar var. İşlerini biliyorlar, seri bir şekilde Franchise veriyorlar. Kapılarında kuyruk oluyor, araya torpil koyarak Franchise alınabiliyor. Her alışveriş merkezinde, her kalabalık caddede varlar. Hızlı büyüyor, bando mızıkayla yürüyorlar. Bu tantana arasında bazı Franchise alanlar zarar edip devrediyor ama kapıdaki kuyruk azalmıyor. İş kazanıyor ama her kuruş merkeze akıyor, franchise alan ancak çok iyi yerde açtıysa, çok para bağladıysa, çok çalışırsa falan kazanabiliyor.

Sürekli birileri batıp kaçtığından, kadrolu avukatları, dükkan devralma ekipleri bile oluyor. Bunlardan aldığım koku, yanık kablo kokusu. Hani fabrikada tezgahlar, motorlar gürültüyle çalışır, işçiler dolaşırken aldığınız yanık kablo kokusu olur ya.. İşler yolunda görünürken yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu haber verir, o koku işte. Bu kokuyu aldığınız yerde hiç durmayın uzaklaşın derim. Ne olduğunu anlayana kadar çarkın içinde bulabilirsiniz kendinizi. Çıkmak için girerken ödediğinizden fazlasını vermek zorunda kalabilirsiniz.

Franchise koklama semineri
Franchise & More olarak verdiğimiz UFRAD sertifikalı “Franchise Nasıl Alınır” seminerinde, Franchise almak isteyen girişimcilere Franchise sistemi, genel uygulamaları ve alırken yapılacak araştırmalar konusunda teorik bilgiler ve pratik öneriler veriyoruz ama hiçbir şekilde marka önermiyoruz. Cumartesi günleri sabahtan akşama kadar 8 ders biraz yoğun ve yorucu oluyor ama, girişimciler için vazgeçilmez bir bilgi kaynağı. Seminerlerde şimdiye dek sadece anlatırdık, bundan sonra koklatacağız da anlaşılan. (önkayıt: www.franchisemore.com )Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More