ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
22 Ağustos 2004

İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)
VİTAMİN BAR

Avrupa’da, Amerika’da “Juice Bar” adı altında toplanan meyve suyu satan dükkanlar var. Kimi zaman alışveriş merkezinde yeme-içme bölümünde karşılaşıyorsunuz, sağlıklı ve eğlenceli bir alternatif sunuyorlar. Kimi zaman şehir içinde “alternatif”lerin bar yerine gittiği içkisiz sigarasız mekanlar olarak çıkıyor karşınıza. Meyve suyu satıyorlar. Genelde de taze sıkılmış meyve suyu kullanıyorlar. İçine neler kattıkları ve nasıl sundukları markasına göre biraz fark ediyor. Ama genelde bildiğimiz meyve suyu satıyorlar. Bazıları meyve suyunu meyve ve sütle veya buzla karıştırıp “Soothie”, “Slash” gibi adlar altında sunuyor. Yiyecek bir şeyler bulundurmak adına, krep türü hafif ve tatlı hamur işleri de yapıyorlar. Hızla da yayılıyorlar.

Hatırlarsanız, bizde de benzeri dükkanlar açıldı. Galleria’da, Akmerkez’de açılan ilk meyve suyu dükkanlarını hemen her alışveriş merkezinde başkaları izledi. Bağdat Caddesinde yanında pretzel denilen tuzlu simit ve çorbayla smoothie de denendi. Franchise danışmanlığı yaptığımız için, yeni konseptlerin çoğundan markalaşma ve yayılma talepleri aldık. Yazık ki hiçbiri yeterli satış ve karlılığa ulaşamadığından franchise vermeyi ve yaygınlaşmayı başaramadı. Haliyle, franchise vermek demek, kendi markanızı kullandırarak bir başkasının yatırımı ve çalışması üzerinden para kazanmak demek. Öncelikle markanız iyi para kazanmalı ve kazandırmalı, yoksa kimse sizin markanızı ve sisteminizi kullanmak için size para ödemez.

Bizdeki meyve suyu dükkanlarından franchise danışmanlığı talebi geldiğinde, hep üzülerek farkın yaratılamadığını görür, bu haliyle franchise olamayacağını söylerdim. Dışarıda hızla yayılmasına karşın, bizde açmazlar içinde dönüp duran bir iş oldu çıktı meyve sucular. Kirayı çıkaramaz diye küçük yer tutarlar. Küçücük vitrine meyveleri yığarlar. Meyve sularını şişelere, kavanozlara dizerler. Kalan boşluklara da biraz görsel malzeme, biraz marka-logo doldururlar, tıklım tıkış olur dükkan. Eğlenceli bir beslenme noktasından çok, sokağa taşmış manav dükkanına benzeyen bir görüntü çıkar ortaya.

Tüketicimizin sağlıklı beslenme bilinci yeterince gelişmediğinden, sadık müşterisi de azdır. Meşrubat markaları gibi reklam yapamadığından, özenle yapılmış bir imajı da yoktur, herkes kafasında ne varsa onu anlar sağlıklı beslenmeden. Konsepti değiştirip müşterinin isteklerine uyma gayreti, sonun başı demektir. Hatırlıyorum, çok takdir ettiğim bir meyve sucu küçücük yerinde önce kreple başlamış, sonra döner, pide, kumpir vb. satmıştı, ama fayda etmedi. Türkiye’ye smoohtie ve pretzel’i sevdirmek için yola çıkan işletmeci arkadaşım çok para harcamış, basından çok destek almış ama sonuçta dayanamamıştı.

Bu yaşananların nedenini ben “farkı yakalayamamak”ta görüyorum. Bir yiyecek, perakendecilik veya hizmet konsepti henüz bizde yoksa, ilk önce kapıp getirivermek başarıyı garantilemiyor. Farkı da yakalamak zorundasınız. Dışarıda bilinen işlerin arasından küçük üstünlüklerle sıyrılmış konseptler, bizde tutmayabiliyor. Batan paraların pek çok örneğini üzülerek gördük. Karşılaştırmak gerekirse, bizdeki onbinlerce lahmacuncu-kebapçının arasından sıyrılan bir lahmacun restoranını alın Amerika’ya götürün. İnsanlar tanımaz, bilmez, sevmez, yemez. Yoğun reklam, tanıtım ve promosyon desteği verecek gücünüz ve bilginiz yoksa işiniz zor. Hele bir de “havalı” olsun diye yüksek kiralı dükkan tutup malınızı pahalı satarsanız, bunu hak etmeniz ve müşterinize anlatmanız daha da zor. İşte bizdeki başarısızlıkların altında bu benzetmeyi buluyorum.

Neyse, lafı uzatmadan “farkı yakalamak” adına meyve sucuların dışarıda neler yaptıklarına örnekler vermek istiyorum. Kendilerini nasıl konumladıkları, ürünlerini nasıl sundukları dikkate değer.

BUBBLE TEASE

1999 Yılında Kanada Toronto’da başlayan Bubble Tease, egzotik bitki çaylarından hazırlanmış, süt, buz ve meyve suyuyla ve tapyoka damlacıklarıyla karıştırılan içecekler yapıyor. Çok hoş bir logosu ve dükkan konsepti var. Işıl ışıl, insanı çekiyor. İçecekler müşterinin önünde, adeta bir barmen şovu gibi çalkalanarak hazırlanıyor. Ürünlerini sürekli geliştiriyor. Her ay yeni bir karışım icat ediyor. Soğuk, buzlu ve sıcak sunulan çeşitler geliştirmiş. Her zevke, her yaşa hitap ediyor.

Bubble Tease, amacını sağlıklı besin, üstün lezzet vb. değil, özel içecekler ve üstün hizmetle “müşteriye benzersiz deneyim yaşatmak” diye tanımlıyor. Şimdilik sadece Amerika’da alışveriş merkezlerinde franchise veriyor ama, uluslar arası bir marka olma hedefine doğru hızla ilerliyor.

www.BubbleTease.com franchise@bubbletease.com telefon 905.940.2660
400 Esna Park Drive, Unit 11 Markham L3R 3K2 - Canada

VİTAMİN BARLAR

Başarılı vitamin barlara örnek olarak Amerika’dan Nutty Munkey, Maui Wowi, Robeks gibi franchise zincirlerini verebilirim. Avrupa ülkelerinde de benzerleri çok var, ama gerçekten farkı yakalayan az. İşin kolayına kaçıp hemen dışarında franchise almak isteyen varsa heveslenmesin. Henüz Türkiye’ye franchise verecek kadar yaygınlaşıp teşkilatlanmamışlar.


VİTAMİN BAR DANIŞMANI

Bu vitamin barlar o kadar yaygınlaşmış ki, sadece bu konuda danışmanlık veren firmalar da çıkmış. Juice Gallery, vitamin bar açmak isteyenlere konsept oluşturmada 1992 yılından bu yana danışmanlık veriyor. Kahve, çay ve bagel de uzmanlık alanlarına giriyormuş. Ürün çeşitlerinden mimarisine, personel eğitiminden ilginç karışım reçetelerine, verimli ve karlı çalışmadan işletme tekniklerine kadar her konuda destek oluyor. VCD ve kitap olarak da bu bilgileri satın almak mümkün. Tabi bedeli biraz tuzlu. 890 $ veriyorsunuz ama, işletme kitaplarını, yer bulma taktiklerini, finansman yollarını öğreniyorsunuz. 6 Ay süreyle de telefonda uzmanlardan destek alabiliyorsunuz.

Deneyimlerine göre, bir müstakil bir vitamin bar açmak 85-170 bin dolar, küçük bir vitamin büfe açmaksa 30-80 bin dolar yatırım gerektiriyormuş.

www.juicegallery.comİŞ ÖNERİM

Bu alanda var olan oyuncular pazarı yeni ısıtıyor diye düşünüyorum. Farkı yakalayan, hem hızlı yayılacak, hem para kazanacak gibi geliyor bana. Alışveriş merkezlerinin halen hızlı gelişiyor olması Türkiye’de iş yapma konusunda benzersiz bir olanak sunuyor. Belli alanlarda kendini kanıtlamış konseptler, meşhur olmuş markalar yok. İlk öne çıkan her yeni yapılan alışveriş merkezine davet ediliyor. Kendi gitmese, girişimciler franchise almak için sıraya giriyorlar. Vitamin barlar da bunlardan biri. Tabi “farkı yakalamak” şartıyla. Bubble Tease bana ilginç ve başarılı bir konsept gibi geldi. Muhtemelen Türkiye’ye franchise vermekle uğraşamazlar ama, peşinden koşmaya değer. Hiç değilse konseptini incelemek, geniş biçimde esinlenmek mümkün.
Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More